F1'de start Schumacher'siz veriliyor

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Formula 1’de yeni sezonun startı bu hafta sonu Avustralya’da veriliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şüphesiz tüm F1 meraklıları geçen sezon sonunda emekliye ayrılan Michael Schumacher’den sonrasını merak ediyor. Lastiklerin tek elden çıkacağı, çaylak pilotların pistlerde başarı kovalayacağı, Alonso ve Raikkonen gibi isimlerin başka takımlarda yarışacağı sezonda bakalım neler öne çıkacak...
Motor sporlarının en hızlısı Formula 1’de son yılların belki de en farklı sezonu bu hafta sonu Avustralya’da başlıyor. 11 takım, 22 araç, binlerce çalışan ve milyonlarca seyircinin heyecanla beklediği sezonu son 10 yıldan ayıran belirgin özellik ise lastikler, motorlardaki değişiklikler ve bazı pilotların transferi değil elbet. Çünkü hepsinin üzerini örten bir durumla karşı karşıyayız. İsmi Formula 1’le adeta özdeşleşen Alman pilot Michael Schumacher artık pistlerde olmayacak. 5’i üst üste olmak üzere toplamda 7 şampiyonluk kazanan, neredeyse kırılmadık rekor bırakmayan efsanenin geçen sezon emekliye ayrılması, F1’in geleceğini nasıl etkileyecek, bunu şimdiden kestirebilmek çok güç. Aslında kafalarda dolaşan cevapsız sorular var. Mesela, Schumacher’in yokluğunu unutturacak bir pilot çıkacak mı? Takım değiştiren Fernando Alonso şampiyonluk serisini sürdürebilecek mi? Kimi Raikkonen’in Schumacher’in koltuğuna oturması Ferrari’yi uçuracak mı?

Yeni Schumacher kim olacak?

Öncelikle geçen sezondan bu yana neler yaşanmış onları hatırlayalım. Ferrari ile Renault arasında son haftalara kadar süren zirve yarışında son gülen Fransız takım Renault olmuştu. Sezon içinde emekliye ayrılacağını açıklayan Schumacher’le Renault pilotu Alonso’nun şampiyonluk yarışı nefesleri kesmişti. 2005’te F1’in en genç şampiyonu unvanını kazanan Alonso, Schumacher’i alt etmeyi başarmış ve 2006’yı da zaferle kapatmıştı. Nihayet yarışseverler için geri sayım bitti ve cuma gününden itibaren motorların sesi televizyon ekranlarında da duyulmaya başlayacak. Peki, Schumacher’in yokluğu dışında F1 tutkunları Avustralya’da nelerle karşılaşacak? Bir kere geçen sezonun startının Behreyn’de verilmesi oldukça garipsenmişti. Çünkü, 1996’dan beri açılışlar hep Avustralya’daki Albert Park Pisti’nde oluyordu. Yeni pilotların vitrine sunulması, sır gibi saklanan otomobillerin gün yüzüne çıkması Avustralya’ya özgü noltaljik bir durumdu.

Başlangıcın yine Avustralya’da olacağı sezonda son şampiyon Alonso’yu McLaren Mercedes’in koltuğunda izleyeceğiz. Bu durum zaten geçen sezonun başında biliniyordu. Hatta sezon içinde Alonso ile takımı arasında zaman zaman gerginlikler dahi yaşandı. Takım değiştirmesi nedeniyle kendisine yardımcı olunmadığını öne süren İspanyol pilotun haklı olmadığı sezon sonunda anlaşıldı. McLaren Mercedes’te yeni bir sayfa açmak isteyen Alonso’nun şampiyonluk ipini bir kez daha göğüsleyeceğini düşünenlerin sayısı geçen yılların çok çok altında. Alonso’nun takım arkadaşı ise 22 yaşındaki İngiliz Lewis Hamilton. F1’de yarışacak ilk siyahi pilot olan Hamilton, geçen yılın GP2 şampiyonu.

Son iki yılın markalar şampiyonu Renault’da da hareketli günler yaşandı. Alonso’nun boşluğunu doldurmak üzere ünlü bir pilot aransa da eldeki imkanlarla yetinmek zorunda kaldılar. İtalyan Giancarlo Fisichella’nın yeni takım arkadaşı 2005’ten beri test pilotu olarak Renault’da görev alan Finlandiyalı Heikki Kovalainen. Renault’nun Fisichella ve acemi Kovalainen’le zaferler kazanması pek ihtimal dahilinde gözükmese de iyi araçlar üretilmesi Fransız takımın pozisyonunu korumasına yetebilir.

Lastik sağlayıcısı sadece Bridgestone

Schumacher’siz Ferrari’de Brezilyalı Felipe Massa’ya önemli sorumluluklar düşücek. McLaren’den transfer Kimi’nin özel hayatındaki bozukluklar ve aracı kullanmaktan başka bir iş yapmadığı (F1’de pilotlar araçların geliştirilmesinde etkin bir pozisyonda) dedikoduları Ferrari’nin geleceği konusunda karamsar görüşler ortaya çıkarıyor. İtalyan takımın yönetici kadrosunda da köklü değişiklikler olması, Ferrari’yi performansı en çok merak edilen takım pozisyonuna sokuyor.

BMW-Sauber, Williams ve üzerinde küresel ısınmaya dikkat çeken dünya haritalı araçlarla yarışacak Honda gibi takımlarda da çok önemli yenilikler var. Sezon içinde hiç kuşkusuz bu ekipleri de masaya yatıracağız. Ama şimdilik onları bir kenara bırakıp 2007’de öne çıkan bazı değişikliklere göz atalım. Maliyetleri düşürmek amacıyla durdurulan motor geliştirme çalışmaları bu yıl da yürürlükte. 2010’ kadar aksi bir durum yaşanmazsa tüm takımlar 2.4 litre V8 motorları kullanacak. İflas etmezse 1 motoru iki hafta kullanma zorunluluğu da devam ediyor. 2007’de lastikler tek elden çıkacak. Gelecek yıl uygulanması planlanan fakat Michelin’in sezon sonunda çekilmesiyle bir yıl öne alınan kurala göre bu sezon lastik sağlayıcısı sadece Bridgestone olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious