F1'i örnek alan kazanır

  • Giriş : 11.03.2007 / 00:00:00

Yarıştan çok ekonomik bir sektör haline gelen Formula 1 yarışlarında ekip anlayışı şirketlerin küresel rekabette yeni modeli haline gelecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Formula 1'de 4 lastik değiştirme ve benzin doldurma süresi 8 saniye içinde gerçekleşiyor. Bunun için 16 kişilik ekipte uyum şart...

Uluslararası sermaye dünyayı küçük bir köye dönüştürünce iş düyasında pastadan pay kapma yarışı da hızlandı.

Süper kazanç getiren bir ekonomik sektör mü yoksa spor mu olduğu tartışılan Formula 1 yarışlarındaki ekip anlayışı ile yakalanan başarılı model iş dünyasına öneriliyor.

IMI Conferences tarafından İstanbul'da “Formula 1'den İş Dersleri” konulu konferansta, konu hakkında iki kitap yazan Ken Pasternak deneyimlerini Türk yöneticiler ile paylaştı.

“Eğer şirketteki tüm gruplar hedef için ortak hareket etmiyorsa, başarı şansı büyük ölçüde azalacaktır.” diyen Pasternak, bunun tüm iş dünyasının zorlandığı bir denge olduğuna dikkat çekti.

TEK KÖTÜ KARAR KARARSIZLIKTIR

Yöneticilerin doğrudan doğruya kendi işyerlerinde uygulayabilecekleri farklı bakış açıları sunan konferansta Ken Pasternak, “Bir F1 pilotu önünde bir çukur gördüğünde, hızlı bir karar vermek zorunda. Kaçma veya tereddüt etme şansı yok. Dolayısıyla bu yaklaşım iş dünyası için de geçerli. İş dünyasının da “analiz felci”ne yakalanmaması gerekli.” dedi.

“Türkiye'de ciddi bir rekabet ortamı ve aynen F1 de olduğu gibi sürekli değişim söz konusu” diyen Pasternak, nasıl ki bir şasinin aerodinamiğini değiştirmek motora giden hava akımını etkileyecekse, şirketlerin de pazarlama, satış, üretim ve lojistik birimlerinin birbiriyle doğrudan alakalı olduğunu görmeleri gerektiğine dikkat çekti.

SUÇLU ARAMAYIN

Konuşmasında, F1'in şirketlerle benzerlik göstermesi gereken en önemli noktanın suçluluk duymamak olduğunu belirten Ken Pasternak, “Liderler, şirket çalışanlarının daha yenilikçi ve yaratıcı olmalarını sağlayan bir ortam yaratmalı ve bu doğrultuda daha iyi hizmet ve ürün götürmek için ortaya çıkan fikirlere şeffaf yaklaşmalıdırlar. Hataların kariyerlerini tehlikeye düşüreceği kaygısına kapılmadan...” dedi.

Formula 1'den yöneticilere 10 ders

# Açık ve sürekli iletişim kur

# Kimseyi suçlama

# Gayriresmi organizasyon

# Ekip içinde uyumu sağla

# Önceliklere odaklan

# Öğrendiğini hemen uygula

# Kazanç ve başarı riskle gelir

# Ne yaparsan yap gerçekçi ol

# Sürekli kazanacağına inanma

# Her kademede lider oluştur

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious