F4’ler Türk şirketinde TÜRKİYE

  • Giriş : 04.06.2006 / 00:00:00

F4 savaş uçaklarının modernizasyon projesi, TAİ’nin Ankara’daki tesislerinde ve Eskişehir’deki Hava Bakım İkmal Merkezi’nde yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Modernizasyon, TAİ’nin Ankara’daki tesislerinde ve Eskişehir’deki Hava Bakım İkmal Merkezi’nde yapılacak. İsrail’den radar ve uçuş sistemleri ile ilgili ithalat yapılmasından vazgeçilince proje bedeli 500 milyon dolardan 100 milyon dolara düştü. Türkiye böylece, yaklaşık 400 milyon dolar kaynak tasarrufu sağlamış oldu. Radar ve uçuş sistemlerinin modernizasyonunda Aselsan ve Havelsan’ın görev üstleneceği öğrenildi.

Leopardlarda görev almıştı

Havelsan ise birinci paket F4 modernizasyonunda görev almış ve uçakların silah sistemleriyle simülatörünü üretmişti. Eskişehir’deki Birinci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda birinci paket F4’lerin modernizasyonu sırasında uçak radar ve elektronik harp sistemlerinin yazılım kabiliyeti, mühendislik tasarımı, uçuşta test kabiliyeti, aviyonik sistemlerin laboratuvar ortamında test edilmesi ve Ar-Ge yeneklerinde bilgi ve tecrübe sahibi kazanmış bulunuyor. Modernize edilecek F4’ler 2030 yılına kadar TSK’ya hizmet verecek.

Aselsan daha once F-16 savaş uçaklarının elektronik harp sistemini üreten MİKES’i satın alarak bir altyapı oluşturmuştu. Daha sonra da TSK envanterinde bulunan 170 Leopard tankının atış kontrol sistemi modernizasyonunu başarıyla üstlenmişti. TSK envanterindeki Leopardlar, Aselsan’ın geliştirdiği atış kontrol sistemi sayesinde hareket halindeyken atış
yeteneği kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious