Fabrika atıkları enerjiye dönüştü

Fabrika atıkları enerjiye dönüştü.11387
  • Giriş : 26.01.2009 / 12:55:00

Frito Lay, Kocaeli'nin Suadiye Beldesi'nde bulunan fabrikasında devreye aldığı Organik Atık Arıtma Tesisinde organik atıkları enerjiye dönüştürerek 2 ayda 77 bin TL tasarruf sağladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Suadiye Fabrikasındaki tesisin kapasitesini bu yıl temmuz ayında artırmayı, Tarsus'ta bulunan diğer fabrikada ise gelecek yıl aynı tesisi kurmayı planlayan Frito Lay yönetimi, her iki fabrikada organik atıkları enerjiye dönüştürerek 2011 yılı sonuna kadar 3 milyon 650 bin TL enerji tasarrufu sağlamayı, üretilen organik gübrenin satışından ise 3 milyon 550 bin TL gelir elde etmeyi hedefliyor.

Frito Lay Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de atıştırmalık çerez sektöründe pazar lideri olan Frito Lay'in ''Fayda gözeten performans'' vizyonu çerçevesinde enerji üretimi, enerji tasarrufu, alternatif enerji kaynakları kullanımı, su tasarrufu, atık su geri dönüşümü olmak üzere çevresel konuda pek çok yatırımı hayata geçirdiğini anlattı.

Bu amaçla Suadiye fabrikasında organik atıkları enerjiye dönüştürmek için kurulan Organik Atık Arıtma Tesisinin 24 Kasım 2008'de devreye alındığını belirten Aksel, Frito Lay'in dünyada ilk kez, Türkiye'de 1,5 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği tesiste, üretim sonucu ortaya çıkan patates ve mısır gibi organik atıkların anaerobik ortamda fermente edildiğini ve bu esnada ortaya çıkan biyogazdan da elektrik enerjisi üretildiğini bildirdi.

TESİSİN BENZERİ PORTEKİZ'DE KURULACAK

Aksel, tesisin devreye alınmasından bu yana geçen 2 ayda, ihtiyaç olan enerji hariç 77 bin TL'lik enerji üretildiğini, bu enerjinin fabrikada kullanılmasıyla tasarruf sağlandığını ve bu tesisin benzerinin Frito Lay'in Portekiz fabrikasında da kurulması için çalışma yapıldığını söyledi.

Frito Lay fabrikalarında oluşan atıkların ekolojik dengeyi bozacak, doğayı kirletecek riskler içermediğini vurgulayan Aksel, ''Atıklarımız tamamen doğal, hammaddeler proses esnasında hiçbir kimyasal işlem geçirmeden işleniyor. Patates ve mısır içeren pişmiş ya da ham gıda atıklarını hayvan yemi ve gübre haline getirmek üzere anlaşmalı firmalarla çalışmalarımız sürüyor'' dedi.

YILLIK 13 MİLYON KİLOVAT SAAT ELEKTRİK ÜRETİLECEK
Aksel, tesisin bu kapasiteyle yıllık 500 bin metreküp biyogaz üreterek, yaklaşık 20 bin ağacın emeceği karbondioksite eşdeğer sera gazı salınımını engelleyeceğini, ayrıca ihtiyacı olan enerji hariç 100 wattlık 7 bin adet ampulün yanmasına eşdeğer 2 milyon 500 bin kilovatlık elektrik enerjisi üreteceğinin altını çizdi.

Tesiste bu yıl temmuz ayında kapasite artışına gideceklerini, 2010 yılında Frito Lay'in Tarsus fabrikasına da aynı tesisi kuracaklarını anlatan Aksel, iki tesis için toplam maliyetin 6 milyon doları bulacağını kaydetti.

İki tesiste yıllık toplam 13 milyon 400 bin kilovat saat elektrik enerjisi üretmeyi planladıklarını dile getiren Aksel, bunun Suadiye fabrikasının enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 8'ine denk geldiğini belirtti.

SU TÜKETİMİ YÜZDE 26, ENERJİ TÜKETİMİ YÜZDE 23 AZALACAK

Ece Aksel, Suadiye ve Tarsus'taki Frito Lay fabrikalarında 2011'de atıkların yüzde 96,5'ini geri kazanacak seviyeye gelmeyi hedeflediklerini bildirdi.

''Fayda gözeten performans'' vizyonu çerçevesinde fabrikalardaki atık suyu arıtıp tekrar kullandıklarını ve çevresel sürdürülebilirlik konularında pek çok projeleri olduğunu anlatan Aksel, şunları söyledi:

''Vizyonumuz tamamen kendi kendine yetebilen fabrikalara doğru gitmek. Enerjisini kendi üreten, tükettiği suyu arıtarak tekrar kullanabilen, dünyadan aldığını dünyaya geri veren, hiçbir kaynağı israf etmeyen fabrikalara doğru ilerlemek.''

Vizyonumuz doğrultusunda 2011'de atıklarımızın yüzde 96,5'ini değerlendirecek seviyeye gelmeyi hedefliyoruz. 2011'de üretim artışına rağmen, 2005'e göre su tüketimimiz yüzde 26, enerji tüketimimiz yüzde 23 azalmış olacak. Böylece 12 bin 200 kişinin yıllık azami su tüketimi toplamı olan 111 milyon litre su tasarruf edilecek.

Her iki fabrikada organik atıkları enerjiye dönüştürerek 2011 yılı sonuna kadar 3 milyon 650 TL enerji tasarrufu sağlamayı, üretilen organik gübrenin satışından ise 3 milyon 550 bin TL gelir elde etmeyi planlıyoruz.''

Suadiye ve Tarsus'taki fabrikaların Frito Lay'in Orta Doğu ve Asya'daki fabrikaları arasında en az su ve enerji tüketen fabrikalar olduğunu belirten Aksel, yeni bağlandıkları Avrupa bölgesindeki 18 Frito Lay fabrikasının ortalamalarının da altında olduklarını vurguladı.

Aksel, Tarsus fabrikasında kurdukları tesiste ''Doritos'' mısır cipsinin güneş enerjisi ile pişirileceği tesisin mayıs ayında açılacağını da kaydetti.

Ambalaj malzemelerinden yeniden plastik üretilebildiğini, bu konuda da çalışmaları olduğunu anlatan Aksel, ''Amaç, mümkün olduğu kadar doğaya değer vermek, atıkları değerlendirmek, daha az su ve enerji tüketmek'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*