Fabrika kazısında 3 oda mezar bulundu

Fabrika kazısında 3 oda mezar bulundu.16890
  • Giriş : 17.07.2008 / 11:57:00

Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde bir fabrika için yapılan kazı çalışmalarında 3 oda mezar bulundu. Bölge, sit alanı ilan edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Osmaniye'nin Bahçe ilçesinde bir fabrika için yapılan kazı çalışmalarında 3 oda mezar bulundu. Bölge, sit alanı ilan edildi.

Aslanlı Mahallesinde kurulması planlanan şişe su fabrikası için çalışma başlatıldı. Kepçelerle fabrikanın temelini oluşturmak için yapılan kazı sırasında 3 oda mezar bulundu.

Firma yetkilileri tarafından durumun Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne bildirilmesinin ardından, bölgede mezarlarla ilgili çalışma başlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen inceleme sonucunda, Aslanlı Mahallesi 193 ada, 23 parselde bulunan oda mezarlarının tesciline karar verildi.

Oda mezarlarının gerekli taşınmaz kültür varlığı özelliği taşıdığı anlaşıldığından bölge, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından 2863 sayılı yasa gereği birinci derece arkeolojik sit alanı sınırlarına uygun bulundu.

Koruma altına alınan bölgede, yapılacak ön araştırma sonucunda arkeolojik çalışma başlatılacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*