Fabrika kuran yabancılar Türk vatandaşı olabilecek

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Türkiye, yabancı yatırımcıyı çekmek için yoğun çaba harcıyor. Bu çerçevede Türkiye’ye sanayi yatırımı yapan yabancıların vatandaşlığa alınmasına imkan sağlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tasarı ayrıca yabancı bilim adamları ile Türkiye’ye bilimsel, teknolojik, ekonomik, sosyal, sportif ve sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği düşünülen kişilere de vatandaşlık verilmesi imkanı getiriyor. İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, bu kişilere Türk vatandaşlığı verilmesinde öneriye bakılacağını, sadece milli güvenlik şartına uyup uymadıkları yönünde araştırma yapılacağını belirtti.

Vatandaşlık sistemini, 1 Mart 2000 tarihinde yürürlüğe giren Avrupa Vatandaşlık Sözleşmesi’ne uyarlayan tasarı, ‘askerliğini yapmayanların vatandaşlıktan çıkarılması’ uygulamasına son verirken, bu sebeple Türk vatandaşlığından çıkan yaklaşık 6 bin kişiye yeniden vatandaş olma hakkı tanıyor. Ayrıca, izin almadan yabancı bir ülke vatandaşlığına geçenler, Türk vatandaşlığını kaybetmeyecek. Tasarı, özellikle yabancı uyruklu hayat kadınlarının yaşlı erkeklerle evlenerek vatandaşlık kazanma çabalarına sınırlama getirdi. Buna göre, Türk vatandaşı ile evlenenler doğrudan vatandaş olamayacak. Sadece en az 3 yıl süreyle evli kalan yabancılar vatandaşlık başvurusu yapabilecek. Yabancı gelinlerde, ‘aile birliği içinde yaşama, evlilikle bağdaşmayacak faaliyette bulunmama’ şartları aranacak. Bir Türk tarafından evlat edinilen 7 yaşından küçük çocuklar da vatandaşlık kazanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious