Fabrika yanınca işçiler ağladı

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

İzmir'in Gaziemir İlçesi 6. Sanayi Sitesi'nde faaliyet gösteren Üstün Fırça Fabrikası sabaha karşı alev alev yandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yangın sırasında bayan işçiler ve fabrika sahipleri gözyaşlarını tutamadı. Yaklaşık 2,5 saatte güçlükle söndürülebilen yangının ilk belirlemelere göre üretim bölümündeki çalışan makinalardan çıktığı kaydedildi. Yangında ölen ya da yaralanan olmazken tamamen yanan fabrikada büyük çapta maddi hasar meydana geldi.
Alevlerin göklere yükseldiği yangın Gazimer Akçay Caddesi 6. Sanayi Sitesi 97 numarada bulunan Semih İstanbullu'ya ait Üstün Fırça Fabrikası'nda sabaha karşı saat 04.00 sularında çıktı. Alınan bilgiye göre, boya fırcalarının üretimini yapan fabrikada gece vardiyası sırasında çalışan işçilerin bulunduğu üretim bölümündeki makinalardan birinden kısa sürede alevler yükselmeye başladı. İşçilerin müdahalesine rağmen alevlerin büyümesi üzerine vardiya sırasında çalışan yaklaşık 10 işçi korkarak dışarı çıktı ve yangını itfaiyeye haber verdi. Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye araçları göklere yükselen alevlere müdahale etti. Ancak gelen araçların yetersiz kalması ve alevlerin daha da büyümesi üzerine Gaziemir, Karabağlar, Buca, Kısıkköy ve İzmir Merkez İtfaiye gruplarından da yangının olduğu yere takviye ekipler gönderildi. Ancak çok sayıda aracın müdahalesine rağmen yangın kısa sürede tüm fabrikayı sardı. İtfaiye merdiveniyle havadan ve yerden yapılan müdahalelere rağmen alevler uzun süre kontrol altına alınamazken fabrika kullanılamaz hale geldi. Yangında ölen ya da yaralanan olmadı. Ancak fabrikada çalışan bayan işçiler ve fabrikalarının yandığını haber alarak gelen işyeri sahipleri alevler arasında kalan ekmek kapılarını gözyaşlarıyla izledi.

İlk belirlemelere çalışan bir makinanın ısınmasıyla yangının başladığı tahmin edilirken kesin çıkış nedeninin yapılacak incelemeler sonucunda belli olacağı kaydedildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious