Facebook çalıntı iddiası

Facebook çalıntı iddiası.8049
  • Giriş : 23.04.2008 / 22:10:00

İnternetin popüler sosyal ağ ve arkadaşlık sitesi Facebook'un çalıntı olduğu iddia ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AP'nin haberine göre Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg’in sınıf arkadaşı Aaron Greenspan, Facebook fikrinin kendisine ait olduğunu iddia etti.

23 yaşındaki Mark Zuckerberg’in Harvard Üniversitesi'nden sınıf arkadaşı olan 25 yaşındaki Greenspan, okuldayken oluşturduğu HouseSystem web projesinin Facebook'un temelini oluşturduğunu öne sürüyor.

Greenspan'in, Zuckerberg Facebook'u tanıtmadan birkaç ay önce HouseSystem'e "Face Book" ismini verdiği de ifade edildi. Bu sitenin üniversite öğrencilerine online kaynak sağlayan bir yapı olduğu da bildirildi.

Bu arada 15 yaşından bu yana ufak yazılım şirketi Think Computer’i yöneten Greenspan'in, yazdığı “Authoritas: One Student's Harvard Admissions and the Founding of the Facebook Era” isimli kitabın Facebook adının 2005 yılında patentlenmiş olmasından dolayı sorunlar yaşadığı ortaya çıktı.

Kitabın başlığında geçen ‘facebook’ isminin kitabın reklamlarının yapılmasını da engellediği ve Facebook'un bu konuyla ilgili yorum yapmadığına da haberde yer veriliyor.

Aaoron Greenspan'in birdenbire ortaya çıkıp bu iddiaları ortaya atmasında kitabının reklamını yaparak Facebook'un arkasındaki rüzgardan faydalanmak olduğu da öne sürülüyor.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious