Facebook duyguları köreltiyor!

Facebook duyguları köreltiyor!.19718
  • Giriş : 04.02.2009 / 08:41:00
  • Güncelleme : 04.02.2009 / 15:27:38

Facebook gibi sitelerin sosyal ilişkileri bozduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere'de Anglikan Kilisesi'nin katkısıyla hazırlanan, 35 bin kişinin katıldığı ve bağımsız uzmanların üç yıl çalışarak bitirdikleri Sağlıklı Çocukluk Araştırması, İngiliz toplumunda yaşanan sosyal kırılmaları ve çocukların karşılaştığı riskleri gözler önüne serdi.

Sunumu eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'e de danışmanlık yapan Prof. Lord Layard ve ünlü psikiyatr Prof. Judy Dunn tarafından yapılan araştırmada, Facebook gibi sosyal ağ siteleri de "sosyal ilişkileri bozduğu" gerekçesiyle ağır şekilde eleştirildi. Rapor açgözlülük, bencillik ve bireysellik kültürünün, çocukların yaşamını olumsuz etkilediğini, ebeveyn ve çocukların sevgi ve ahlaki sorumluluklar konusunda temel eğitimden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Araştırmada ebeveynlerin kişisel başarı hırslarının çocukları olumsuz etkilediği vurgulandı. Çocukların İngiltere'deki yaşam şartlarının zorlaştığı belirtilirken, bu durumun gençleri endişe ve psikolojik düzensizliğe ittiği ileri sürüldü.

SORUN BİREYSELLİK

Ailelerin dağılması, ilkesiz reklamlar, eğitimde aşırı rekabet ve gelir adaletsizliğinin sorunu büyüten faktörler olduğu belirtildi. Araştırmaya göre sorunun temelinde "aşırı bireysellik" yatıyor. Uzmanlar bireyselliğin yerini değerler sisteminin alması gerektiğini, çıkar peşinde koşmak yerine yardım ederek tatmin olmayı öne çıkaran bir sistem geliştirilmesi gerektiğini belirtiyor. Araştırmada çocuklar arasında şiddet, cinsel bozukluk ve akıl hastalıklarında yaşanan artışa dikkat çekildi. Ayrıca kız çocuklarını erken yaşta cinsel ilişkiye iten sebepler arasında, ünlüler kültürü, reklam ve akran baskısı gösterildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*