Facebook fotoğrafları yok olmuyor!

Facebook fotoğrafları yok olmuyor!.6351
  • Giriş : 25.05.2009 / 22:35:00

Facebook'taki fotoğrafların ömrü ne kadar? İşte asla kaybolmayan zombi resimlerin sırrı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fotoğrafların silinmediği sitelerden biri de Facebook...Herkes hata yapar. Yorucu bir akşamdan sonra sabah kalktığınızda arkadaşlarınızın "sevimsiz" bir sabah halinizin fotoğrafını çekmesine engel olamamış olabilirsiniz. Ya da kesinlikle kimsenin görmesini istemediğiniz özel bir resminiz "şakacı" bir arkadaşınızın eline geçmiş olabilir. Daha da kötüsü "şakacı" arkadaşlar bu tip fotoğrafları Facebook veya MySpace gibi sosyal ağ sitelerine yüklemeyi pek severler. Neyse ki tüm bu fotoğrafların silinmesini sağlamak mümkün.

Ama ya bu fotoğraflar silinse bile ortadan kaybolmuyorsa? Bir zombi gibi peşinizi asla bırakmıyorsa?

Ne yazık ki Cambridge Üniversitesi'nden bir araştırma ekibi zombi fotoğrafların varlığını kanıtladılar. Sosyal ağ sitelerine yüklenen fotoğrafların gerçekten silinip silinmediğini denemek için 16 farklı siteye birer resim yüklediler. Kısa bir süre sonra ise tüm resimleri, herkesin yapacağı gibi sildiler. Peki sonuç? 30 gün sonra sitelerden 6 tanesinde resimlerin izine ulaşmak hala mümkündü!

Araştırmacılar yükledikleri resimlerin adreslerini kaydettiler ve bu sayede sadece bu adresleri tarayıcıya yazarak test etmek mümkün oldu. Test edilen 16 siteden sadece Windows Live Spaces özel bir yöntem kullandığı için adresi saklamak mümkün olamadı. Flickr, Orkut ve Photobucket resimleri anında sildi, bazılarında ise birkaç saat sonra silindi. Ama Bebo, Facebook, hi5, LiveJournal, MySpace ve SkyRock sitelerinden ise resimlere ulaşmak hala mümkün.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*