Facebook kullanıcılarına DİKKAT!

Facebook kullanıcılarına DİKKAT!.9519
  • Giriş : 21.02.2009 / 13:53:00

Facebook'a yöneltilen çok fazla suçlama oldu; ama böylesini hiç duymadınız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz günlerde, İngiltere'nin popüler gazetelerinden Daily Mail'de çok ilginç bir araştırma yayınlandı. Araştırmaya göre 1987 yılından bu yana insanların yakınları ile yüz yüze görüşmek yerine elektronik iletişim cihazlarını tercih edişlerinde ciddi bir artış olduğu ortaya koyuyor.

Araştırmayı yorumlayan Dr. Aric Sigman, internetteki sosyal ağların bireylerin ruh sağlığı açısından zararlı olabileceği uyarısında bulundu.

Dr. Aric Sigman, aslında Facebook gibi sitelerin insanların sosyal yaşamının zenginleştirilmesi ve insanların birbirlerine yaklaştırılması amacıyla yola çıktığını belirterek, "Ancak bu sitelerde sosyalleşmeye alışan insanların gerçek sosyal ilişkilerinden ve yüz yüze iletişimden uzak kalmaları çeşitli biyolojik etkiler yaratabilir" ifadesini kullandı.

Yapılan çalışmaların, bilgisayar önünde oturarak sosyalleşmenin genlerin çalışma biçimini değiştirebileceğini, bağışıklık sisteminin tepkilerini etkileyebileceğini, hormon seviyelerini değiştirebileceğini, damar sisteminin fonksiyonlarını bozabileceğini ve kişinin ruh halini bozabileceğini gösterdiğini kaydeden Sigman, "Bütün bunlar da kişinin kanser, kalp krizi, beyin kanaması ve bunama gibi ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıya kalmasına yol açabilir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*