Facebook nasıl Türkçe olur?

Facebook nasıl Türkçe olur?.7883
  • Giriş : 19.04.2008 / 20:24:00

Popüler sosyal ağ sitesi Facebook'un İngilizce olmasından dolayı kullanımında sıkıntı çekenlere siteyi Türkçe yapacak iki yol.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şu anda resmi olarak 4 dilde yayın yapan Facebook'u Türkçe'ye çevirmenin iki farklı yolu var.

İlk yöntem İnternet Explorer kullananları ilgilendiriyor. Sadece birkaç tıklamayla hesabınızı Türkçe yaparak en azından çok kullanılan bölümleri Türkçeleştirebilirsiniz. Üstelik bunun için ne eklendi ne de yazılım desteğine ihtiyacınız yok. Bu işlemi bir kez yaptığınızdan hangi bilgisayardan girerseniz girin Facebook'u Türkçe olarak kullanabileceksiniz.

IE'de nasıl yapılıyor?

Shiftdelete.net sitesinde yer alan habere göre yapmanız gerekenler şöyle:

Öncelikle İnternet Explorer'ı açıp Facebook sayfasını açıp e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapın.

Daha sonra hesap (account) bilgilerine giriş yapın. Hesap bilgilerinizden dil (language) seçeneklerine girin. Açılan sayfadaki "Translation Application" uygulamasına tıklayıp uygulamayı yükleyin.

Açılan sayfanın sağ tarafında yer alan "This application can be added to your Facebook account" yazısının altındaki "Add Application" butonuna tıklayın.

Bu işlemden sonra açılan sayfada "Add Translations"a tıklayın. Artık uygulama yüklenmiş oldu. Açılan "Language" sayfasında sağ tarafta yer alan dil menüsünden Türkçe'yi bulup seçin.

Artık Facebook'unuz Türkçe oldu. Facebook sayfasındaki yan ve üst menülerin Türkçeleştiğini göreceksiniz. Bu menülerdeki linklere tıkladığınızda açılan sayfalar da artık Türkçe.

Eğer uygulamadan memnun kalmazsanız "Uygulamalar"a girip "Translations" uygulamasını kaldırabilirsiniz.

İşlemin nasıl yapıldığıyla ilgili tanıtım videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:
http://video.shiftdelete.net/animasyon/Turkce_Facebook_viewlet_swf.html

Firefox'da Türkçe Facebook

Yukarıdaki uygulama sadece İnternet Explorer tarafından destekleniyor. Eğer Firefox kullanıcısıysanız sizin için de Türkçe Facebook mümkün. Bunun için http://www.oyyla.com/turkce-facebook/ sitesinden bilgi alabilirsini

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious