Facebook neden açılmıyor? Facebook'a ne oldu? Facebook.com yavaşladı

Facebook neden açılmıyor? Facebook'a ne oldu? Facebook.com yavaşladı.12044
01.06.2013 / 16:32:10

Facebook'a şuanda ulaşılamıyor. Hatanın nereden kaynaklandığı ise bilinmiyor. Şuan Facebook kullanıcıları hesaplarına ulaşamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Facebook'un ilerleyen dakikalarda düzelmesi bekleniyor. Öte yandan  Facebook, "tartışmalı, zararlı ve nefret içeren" paylaşımlara karşı mevcut önlemlerin yetersiz olduğunu kabul ederek bu tür içeriğe dair politikalarını gözden geçireceğini açıkladı.

Kampanya grupları, reklam şirketleri ve medyanın baskısı üzerine Facebook bu açıklamayı yapmak zorunda kaldı. Birçok feminist grup ise Facebook'u şiddeti teşvik eden sayfaları yasaklamaya çağırıyor.

Facebook blog yazısında, "Daha iyisini yapmamız lazım ve yapacağız." dedi.

Facebook'un kamu politikasından sorumlu Marne Levine, kullanım kurallarını ihlal eden içeriğe karşı uygulanan sistem üzerinde birkaç aydır çalışma yaptıklarını, fakat bu tür içeriğin tümüyle kaldırılması konusunda hala sorunlar olduğunu kabul etti.

Bazı Facebook paylaşımlarının içeriği konusunda son dönemlerde yankı yaratan tartışmalar yaşandı.

Daha önce bir adamı kafası kesilirken gösteren bir videonun kaldırılması yönündeki taleplere, kural ihlali olmadığı gerekçesiyle olumsuz yanıt veren Facebook Mayıs ayı başlarında bu kararını tersine çevirdi.

Levine, nefret söylemleri kullanılan paylaşımların kaldırılması için kurallarını gözden geçirdiklerini ve personel eğitimini hızlandıracaklarını belirtti.
Fakat birçok Facebook üyesi sorunlara cevap verme konusundaki gecikmeden dolayı öfkesini ifade etti.

Kadınlara yönelik şiddete karşı kampanya yürüten Everyday Sexism Project adlı grup, bu konuda Facebook'u adım atmaya çağıran 225 bin imza toplamıştı.

Bu arada Türkiye'de Facebook ağında büyük yavaşlama yaşanıyor. Ağdaki bu yavaşlığın nedeni ise iddialara göre sansür!Facebook ağındaki yavaşlama kafaları karıştırdı. Taksim Gezi Parkı olayları sonrası Facebook'taki paylaşımlarda büyük artış yaşanıyor. Gösterilerle ilgili paylaşılan görseller, Facebook'taki bir grup tarafından sürekli spam ya da nefret söylemi ibaresiyle şikayet ediliyor!

Facebook'ta gezi parkındaki olaylara destek verenler ile hükümet yanlıları tarafından büyük bir savaş yaşanıyor. Facebook'taki paylaşımların bir kısmı şikayet edilirken, sayfa yönetimleri sayfaların kapanmaması için önlem olarak bu tür paylaşımları engelliyor.

NEFRET SÖYLEMİ ŞİKAYETİ

Facebook'un kullanıcıların rahatsız olduğu paylaşımlarla ilgili şikayet mekanizması bulunuyor. Kullanıcı rahatsız olduğu fotoğrafın, sayfa yönetiminden kaldırmasını, gerekçesiyle talep edebiliyor. Facebook yönetimine de iletilen bu şikayetler, belirli bir düzeye yükseldiği anda sayfa tamamen kapatılabiliyor ya da yayın hakkı engellenebiliyor.

PROTESTOYA KARŞI PROTESTO

İddialara göre, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarda Erdoğan'ın yanında olan kullanıcılar, bazı sayfalar aracılığıyla organize oldu ve bu gönderimleri şikayet etmeye başladı. Sayfa yönetimleri ise şikayetlerin artırarak, sayfaları bir şekilde kapatmayı isteyen bu gruba karşı, gönderimleri engelledi. Öte yandan, Facebook ağında da büyük bir yavaşlama var.

Diğer yandan Facebook hackerları, hesapların peşini bırakmıyor.

Saldırganlar her zaman yöntemlerini geliştirme çabası içinde. Sürekli yeni yöntemler geliştirerek kurbanlarını avlamaya devam ediyor. Yaptığım araştırmada Hollanda - Amsterdam'da barındırılan bir internet sitesi kullanıcıların hesaplarını çalmak için tatlı mı tatlı bir kızın resmini kullanmış.

Aşağıdaki resimde göreceğiniz olay ise gayet basit. İnternet sitesi standart bir site, çok tatlı bir kız çocuğunun resmi paylaşılmış ve altına bildiğimiz Facebook "like" butonu eklenmiş. Burada amaç o tatlılığı kullanarak kullanıcılara -kurbanlara- butonu tıklattırıp yeni açılan pencerede bilgilerini girdirip saldırgana yollatmak.

Sahte sayfa olmadığına inandırıcı olsun diye sahte bir beğenen sayısı eklemişler. Sonuçta ne oluyor, burdaki tecrübesiz kullanıcı o sayıya bakarak güvenle saldırganın eline düşüyor.

Transformers 4 yola çıktı !

Like butonuna tıklandığı zaman aşağıdaki pencere açılıyor. Bu pencereye bilgiler girilip log in dendiği anda şifreniz saldırgana gidiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*