Facebook'ta sahte profile son!

Facebook'ta sahte profile son!.21648
  • Giriş : 30.12.2008 / 21:27:00

Geliştirilen bir uygulamayla artık Facebook'ta profillerin gerçek ya da sahte olduğu ayırt edilebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geliştirilen ''e-imza teknolojili GerçeXiz isimli uygulamayla sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yer alan profillerin hangilerinin gerçek hangilerinin sahte olduğunu ayırt edebildiği bildirildi.

Facebook'ta sahte profiller ya da isim benzerliği nedeniyle yaşanan sıkıntılara son vermek üzere geliştirilen yazılım sayesinde, aynı isimle açılan profillerden hangisinin gerçekten o kişiye ait olduğu kolayca anlaşılıyor.

Belli bir profilin, profil sahibinin mobil imzasıyla imzalanarak onaylanmasına olanak veren GerçeXiz, profil bilgilerinin mobil imzadaki sertifika kayıt bilgileriyle eşleştirilmesi esasına dayanıyor.

Kişilerin gerçek ad, soyad ve doğum tarihi gibi bilgilerinin mobil imza sertifikalarına gömülü olması ve bu bilgilerin mobil imza sertifikası oluşturulmadan önce yüz yüze yapılan kimlik kontrolü ile alınması, uygulamanın güvenlik sağlamasına imkan tanıyor.

Mobil imzasıyla, kendi profilini imzalayan profil sahibi, aynı uygulamayı kullanan arkadaşlarının listesinde ''güvenli'' olarak işaretlenmiş oluyor. GerçeXiz uygulamasına, Facebook'ta ''Uygulamalar'' bölümünden erişilebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*