Facebook'un foyası ortaya çıktı

Facebook'un foyası ortaya çıktı.8346
  • Giriş : 18.06.2009 / 22:25:00

Facebook'un kullanıcı isimleri ile ilgili asıl planı neydi? İsimleri satacak mıydı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Facebook'un kullanıcı adı kapma yarışı bittikten sonra bir de bu alınan isimlerin satılması modası başladı. İlk etapta 50 civarında olan satılık kullanıcı adı sayısında bir artış oldu ve 200 barajına dayandı. Yani kullanıcı adları için hızlı hareket edenler şimdi bu çabalarının maddi karşılığını alma çabasındalar.

Fakat işin farklı bir boyutu daha ortaya çıktı. Facebook'un asıl planı bu kullanıcı isimlerini bedava dağıtmak değil, açık arttırma yolu ile satmaktı. Facebook'un açıkladığı bu orijinal planla ilgili bir tek sorunu vardı; çok kısa bir zaman içerisinde milyonlarca açık arttırmayı yönetmesi gerekiyordu ve teknik olarak bunun altından kalkması pek mümkün görünmüyordu.

Facebook'un ikinci alternatifi ise Vickery açık arttırması olarak bilinen yöntemi uygulamaktı. Bunda ise herkes istedikleri bir kullanıcı adı için tek bir teklif verecek ve en yüksek teklifi veren kazanacak, fakat bir düşük teklifi verenin teklif ettiği rakamı ödeyecekti. Bu plan da sistemin çok karmaşık olması nedeniyle iptal edildi. Facebook açık arttırmanın testinin de yapıldığını açıkladı.

CHIP

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*