Faciadan dönüldü!

Faciadan dönüldü!.9068
  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Kocaeli Üniversitesi'nden Prof. Cavit Uyanık, TÜPRAŞ'a ait İzmit Rafinerisinde meydana gelen patlamasında facianın eşiğinden dönüldüğünü açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaeli Üniversitesi Kimya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cavit Uyanık,''Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ'ye (TÜPRAŞ) ait İzmit Rafinerisinde meydana gelen patlama daha büyük çapta olsaydı kurşun tetra etil nedeniyle daha fazla zehirlenen olurdu'' dedi.

Prof. Dr. Uyanık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurşun alkilleri olarak bilinen ve benzine katılan kurşun tetra etilin, atmosfere karışması halinde zehirlenmelere neden olduğunu söyledi.

TÜPRAŞ'daki patlama sırasında tetra etil tankındaki kurşun tetra etilin, buharlaşarak atmosfere küçük tanecikler halinde karışmış olabileceğini ifade eden Uyanık, ''Patlama daha büyük çapta olsaydı kurşun tetra etil nedeniyle daha fazla zehirlenen olurdu. Atmosfere yayılan bu madde öncelikle solunum yoluyla kana karışır, kandaki oksijeni azaltır ve zehirlenmeye neden olur'' diye konuştu.

-KURŞUN TETRA ETİL-

Kurşun tetra etilin, benzinin oktan sayısını ayarlamak ve benzinli motorların vuruntu yapmasını engellemek için kullanılan bir kimyasal. Türkiye'de ve çok sayıda ülkelerde ''kurşunsuz'' olarak adlandırılan benzinler de dahil olmak üzere tüm benzinler, kurşun bileşikleri içeriyor. Bu benzinlerin yanması sonucu bir miktar kurşun atmosfere karışıyor. Bu durum doğa üzerinde olumsuz etkilere yol açıyor.

Kurşun zehirlenmesinde genellikle ilk belirti şiddetli ve kolik niteliğinde karın ağrısıdır. Sindirim sistemi, merkezi sinir sistemi bozuklukları ile anemi, en önemli bulgulardır. Kronik zehirlenmede erken belirtiler iştahsızlık, kilo kaybı, kabızlık veya ishal, kusma, halsizlik baş dönmesi ve baş ağrısıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious