Facianın nedeni el yapımı beton

Facianın nedeni el yapımı beton.10079
  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Zeytinburnu'nda çöken bina ile ilgili yapılan araştırma, facianın nedeninin inşaatta elle üretilmiş betonun kullanılması olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Geçtiğimiz hafta İstanbul Zeytinburnu'nda 5 katlı bir binanın kendiliğinden çökmesi ile ilgili Türkiye Hazır Beton Birliği'nin (THBB) İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile birlikte yaptığı araştırma sonucunda, yıkılma nedeninin başında, binanın elle üretilmiş betonlarla yapılmış olmasından kaynaklandığını ortaya çıkardı.

BETON KALİTESİ C14'ÜN ALTINDA ÇIKTI

Çöken bina üzerinde inceleme yapan inceleme ekibi 5 farklı yerden alınan beton numuneleri üzerinde, yaptığı "Basınç Deneyi" sonucu betonunun karakteristik dayanımının C10 olduğu ortaya çıktı. Elde edilen bulgular, binanın beton kalitesinin santimetrekarede ancak 100 kilogram basınca dayanıklı olduğu tespit edildi.

Beton Birliği Genel Sekreteri Ferruh Karakulen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Zeytinburnu'nda çöken binaya 1987 yılında iskan izni verildiği bilirterek şunları söyledi: "TS 500 standardının 1984 baskısında betonarme yapılarda kullanılmasına izin verilen minimum beton sınıfı C14 yani santimetrekarede en az 140 kilo basınca dayanıklı olması gerekmektedir. Oysaki çöken binanın bu beton sınıfının altında kaldığı görülmektedir. Eğer yapının projesi daha büyük bir beton sınıfı temel alınarak yapılmış ise proje dayanımı ile gerçek dayanım arasındaki fark daha da büyümektedir" Türkiye'de az C 30 (santimetrekarede en az 300 kilo basınca dayanıklı beton) dayanım sınıfında beton kullanılması gerekmektiğine dikkat çeken Karakulen bir binanın çökmesi için malzeme, zemin veya mühendislik hatası olması gerektiğini söyledi.

23 yıl önceki standart bile yok

İTÜ ve Hazır Betoncular Birliği'nin raporundan çarpıcı başlıklar:

# Çöken binadan alınan beton numunelerinin basınç dayanımları, 1984'teki standartların bile altında.

# Binanın taşıyıcı sistemi olan betonda kullanılan kumun kalitesiz ve standarda uygun olmayan kabuklu deniz canlılarını içerdiği, binanın elle karılan betonlarla yapılmış olması nedeniyle binanın her tarafında homojen olarak projenin öngördüğü dayanım sınıfında beton kullanılmadığı bu nedenlerle binanın düşük dayanım sınıfında betonlarla inşa edildiği anlaşılmıştır.

# Olay bir çok ilde elle karılarak hazırlanmış betonlarla inşa edilen binaların deprem olmadan da kendiliğinden yıkılabileceğinin bir göstergesidir.

# Bina yönetmeliklere uygun olarak projelendirilip, standarda uygun olarak üretilmiş ve bakımı yapılmış hazır betonlarla yapılsaydı, çökmezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious