Faciaya davetiye çıkarılmış!

  • Giriş : 17.04.2007 / 00:00:00

MEB İlköğretim Genel Müdürü Yüksel Özden'in, Aksaray'da 33 kişinin öldüğü kazayla ilgili verdiği bilgiler, faciaya davetiye çıkarıldığını ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürü Yüksel Özden, "Kaymakamlıktan 40 kişi izin almış, sayı artmış. Araç, resmi evrakta belirtilen araç değil. Masraf olmasın diye de gece çıkmışlar" dedi

İzmir'den Kapadokya gezisine giden öğrencilerle yakınlarını taşıyan otobüsün kum yüklü kamyonla çarpışması sonucu 33 kişinin yaşamını yitirdiği facianın adım adım geldiği anlaşıldı. Okul yönetiminin gezi için kaymakamlıktan 40 kişi için izin aldığı kesinleşirken, resmi evrakta belirtilen otobüsle kaza yapan otobüsün farklı olduğu belirlendi.
Zafer İlköğretim Okulu öğrencileri, velileri ve öğretmenlerini taşıyan otobüsün yaptığı kaza, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından belirlenen gezi kurallarının göz ardı edildiğini ortaya koydu. 46 kişilik otobüse 66 kişinin bindiği ortaya çıkarken kazayla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.
Resmi evrakta yer alan bilgilerin çok farklı olduğunu belirten MEB İlköğretim Genel Müdürü Yüksel Özden, şu bilgileri verdi:

'Soruşturma başlatıldı'
"Gezi için okul, kaymakamlığa başvurmuş ve 40 kişi için izin alınmış. Resmi kâğıt üzerinde belirtilen araç ve plakası da izinde gözüken araç değil. Üstelik aracın sigortası da yok. Kâğıt üzerinde her şey tamam görünüyor ama araç değişmiş, sayı artmış. Aracın nasıl değiştirildiği ve kişi sayısının nasıl arttığıyla ilgili olarak MEB Teftiş Kurulu Başkanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortak soruşturma başlattı."
Okul gezilerinde dikkat edilmesi gereken kurallarla ilgili olarak yeni bir düzenleme yapabileceğini kaydeden Özden, "Konaklama masrafından tasarruf etmek için yola gece çıkıp gece dönülmek istenmiş. Bu olayın kendisi ders olmadıysa yayımlanacak yeni genelgelerde bazı şeylerin değişmesi çok zor" dedi.

Yaslı okulda ilk gün!

Zafer İlköğretim Okulu'nun tiyatro eğitmeni Burcu Tuna gazetecilere yaptığı açıklamada, kazada ölen 2 öğrencinin eğitim gördüğü 2-A sınıfında psikolog ve rehber öğretmenle birlikte çalışma yaptıklarını kaydetti. 26 kişilik mevcudu bulunan 2-A sınıfında dün 9 öğrencinin okula geldiğini belirten Tuna, şöyle konuştu:
"Öğrenciler televizyonda çok kaza haberi izlemişler, çevrelerinde kazayla ilgili çok şey duymuşlar. Çocuklar çok çabuk etkileniyorlar. Kapalı alanda kalmak istemiyorlar. Psikologlar gözetiminde resimler yaptırdık. 8 öğrenci normal resimler yaptı. Ancak biri, kolu ve bacağı kesik insan resimleri yaptı."
Tuna, kimi öğrencilerin de resim yapmaları için verilen kâğıtlara büyük harflerle "Yarın her şey daha güzel olacak, yarın daha az ağlayacağız", "Yanında olup sana destek olmak istiyorum" yazdıkları görüldü.

Veliler: Biz de suçluyuz

Kazada eşi Elif Çalmanda ve 2-A sınıfı öğrencisi kızı Fatma Çalmanda'yı kaybeden tekstil işçisi Halil İbrahim Çalmanda, eğitimine ara vermesini istemediği 7. sınıf öğrencisi kızı Başak'ı da okula getirdi. Gözyaşları içinde kızını görevlilere teslim eden Çalmanda, kazada kendilerinin de suçlu olduğunu ifade ederken, "Çocuklarımız küçük olduğu için 65 YTL vermeyip eşlerimizin kucaklarında gönderdik" dedi.
Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Gevher Nesibe Hastanesi'nde tedavi altında tutulan üç öğrenciden Tuğba Turabi hayati tehlikeyi atlattı. Yoğun bakımda makineye bağlanan Begüm Güler ve Berfin Açan'ın da 72 saat süreyle uyutuldukları ifade edildi.

14 yolcunun sigortası yok

Aylin Turizm'in 46 yolcu için ferdi kaza sigortası yaptırmasına rağmen 3'ü firma personeli olmak üzere 63 kişi taşıdığı anlaşıldı. Sigortasız 14 yolcudan 9'unun kazada öldüğü belirlendi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nden (TURSAB) yapılan açıklamada, 13 Nisan'dan önce paket tur satın alan tüketicilerin zorunlu sigorta kapsamı dışında olduğu ve firmanın zorunlu olmamasına rağmen Kapadokya gezisi öncesi ferdi kaza sigortası yaptırdığı kaydedildi.
TURSAB'dan gönderilen sigorta poliçesinde yolcu yakınlarına ölüm ve sürekli sakatlık halinde 5 bin YTL, yaralı yolculara da 500 YTL tedavi gideri ödeneceği ifade edildi. Işık Sigorta Genel Müdürü Recep Koçak da, "TURSAB seyahat ferdi kredi kaza sigortası poliçesi" kapsamındaki yükümlülüklerini ivedilikle yerine getireceklerini bildirdi.

Yerini değiştirdi, kurtuldu

Aksaray'da 33 kişinin öldüğü trafik kazasında yaralanan Nevin Kundakçıoğlu (23), yanında oturan kişiyle yer değiştirince ölmekten kurtuldu. Pencere kenarında oturan Kundakçıoğlu, Konya'da verdikleri mola sonrasında Azize Sevinç'in pencere kenarına geçerek uyumak istediğini söylemesi üzerine yer değiştirdiklerini anlattı. Kundakçıoğlu, "Kazada onun oturduğu yer paramparça oldu" dedi. Evlerinin üst katında oturan Açan ailesinin ısrarıyla geziye katıldığını belirten Kundakçıoğlu, "Kazada İmaddettin, Songül ve Beren öldü, Berfin ise yaralandı. Onlar sadece ailem gibiydi" dedi.

Çelik: İhmali olana ceza

Kaza, bugün Bakanlar Kurulu'nda da ele alınacak. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de adli ve idari soruşturmanın sürdüğünü belirterek, "İhmali, yanlışı olan, kusurlu bulunanlara gerekli ceza verilecek" dedi. Veli, öğretmen ve idarecilerin okul gezileri konusunda tedirginlik yaşadıklarını kaydeden Çelik, bakanlığın her yıl 10 bin öğrenciyi Çanakkale'ye götürdüğünü, bu gezilerde tek çocuğun bile burnunun kanamadığını söyledi. CHP İzmir Milletvekili Hakkı Ülkü de, Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergede Karayolları Trafik Kanunu Tasarısı'nın neden Genel Kurul gündemine getirilmediğini sordu.

Facianın nedeni şerit değiştirme

Emniyet'in görevlendirdiği 3 kişilik uzman heyet, Aksaray'da 33 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazaya, otobüs sürücüsünün hatalı şerit değiştirmesinin neden olduğunu belirledi.
Soruşturmayı yürüten savcıya bilirkişilik yapmaları amacıyla olay yerine gönderilen heyet, teknik inceleme sonucunda gerek otobüsün gerekse karşı yönden gelen kamyonun fren izine rastlayamadı. Böylece kazanın çok kısa bir zaman aralığında yaşandığı tespit edildi. Otobüsün devrilmesine karşın karşı yönden gelen kamyonun fazla yükleme yapması nedeniyle adeta duvar etkisi yaptığı ve aracın yoldan çıkmadığı belirlendi.
Araçların takograflarının kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle hızlarının belirlenemediği de belirtildi. Bir yetkili, "Çocuklar hariç herkeste kusur var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious