Fahiş fiyatla ilaç satanlar panikte TERCÜMAN

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

SSK'ya referans fiyatın üzerinden ilaç satan şirketlerden bazıları fiyat indirirken, bazıları satışı sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

SSK skandalı giderek derinleşiyor. Roche yöneticilerinden sonra olaya karıştığı iddia edilen Sağlık Bakanlığı çalışanları da yargı önüne çıkıyor. Buna rağmen, Roche benzeri fahiş fiyattan ilaç satmayı sürdüren birçok şirket haksız kazanç elde ediyor. Başbakanlık Teftiş Kurulu Başmüfettişi Mehmet Kılınçer koordinatörlüğünde hazırlanan raporda, Abdi İbrahim, Abbott, Alcon, Astra Zeneca, Bayer, Aventis, Boehringer Ingelheim, Bristol Myers SQ, Eczacıbaşı İlaç Sanayi, Glaxo Smithline, Liba, Lilly, Merck Sharp &Doh, Opakim, Novartis, Organon, Roche, Pfizer, Sanofi-Synthelabo, Santa Farma, Schering ve UCB Pharma başta olmak üzere çok sayıda şirketlerin ilaçlarına biçilen referans fiyatın uluslararası fiyatın çok üzerinde olduğu belirtiliyor.

Devletin ne kadar zarara uğratıldığı bilinmiyor. Ne Sağlık Bakanlığı, ne de Maliye bu konuda adım atmıyor. Ancak daha da ilginç olan ise idari işlemlerden sonra tespit edilen yüksek fiyatlarda bir indirime gidilmiyor. Faturayı ödeyen Maliye Bakanlığı da taraf olmasına rağmen gelişmeleri uzaktan izliyor. Başbakanlık Müfettişleri ise yıllardır fahiş fiyattan satılan ilaçlarla ilgi faturaların şirketlerden alınarak soygunun boyutunun ortaya çıkarılmasını istiyor.

Sağlık Bakanlığı sessiz

Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun talebiyle hazırlanan raporlarda 209 ilacın hala referans fiyatın çok üzerinde satıldığı belirtiliyor. Başbakanlık Teftiş Kurulu ısrarla, yüksek fiyatın sonlandırılması ve geçmişten bugüne yapılan satışlardan elde edilen fazla gelirlerin tahsilini talep ediyor.

Bu arada, Sağlık Bakanlığı Müfettişleri'nin hazırladığı raporda kurum çalışanlarının suçsuz olduğu öne sürülüyor. Ancak İstanbul C. Savcısı Nazmi Okumuş böyle düşünmüyor. Raporları inceleyen Savcı, fahiş fiyattan ilaç satarak devleti zarar uğrattıkları için 2 şirket çalışanı ve 6 Sağlık Bakanlığı çalışanına 26 yıl ceza istemiyle dava açtı.

Öte yandan, gazetemizin 24.05.2006 tarihli sayısında yer alan 'IMF'yi İsyan Ettiren Rant' başlıklı haberi büyük yankı buldu. Haberinizde yer verdiğimiz fiyat tablosuna itiraz eden Pfizer yaptığı açıklamada, fiyat tablosunda Glucotrol XL (glipizid) 2.5 mg tablet isimli ürüne ait fiyat bilgisinin doğru olmadığını belirtti. Pfizer açıklamasında, 'Sağlık Bakanlığı'na, Glucotrol XL (glipizid) 2,5 mg Tablet isimli ürünümüzün referans fiyatı olarak, ithal edildiği ülke olan ABD fabrika satış fiyatı (6.44 Euro) bildirilmiştir. Ancak, ürünümüzün onaylı Türkiye fabrika satış fiyatı, referans fiyatımızdan oldukça düşük olan ve 2.36 Euro değerine denk gelen 3.83 YTL'dir' deniliyor. Ancak 29/11/2005 tarihli 33/17,94/10 sayılı suç duyurusu raporunun 41. sayfasında, IMS (International Medicine Statistics) verisi 1.00 Euro olarak görünürken, kayıtlardaki referans fiyat 6.44 Euro.

Yüksek fiyattan satış sürüyor

GlaxoSmithKline de Lamictal isimli ilaç fiyatına itiraz ediyor. Yapılan açıklamada şöyle deniliyor: 'Haberinizde adı geçen ürünümüz Lamictal DC 200 mg tabletin imalatçı satış fiyatı 57.84.-YTL'dir. Bu fiyat Yunanistan referans fiyatı olan 35.76.-Euro'ya karşılık gelmektedir. Söz konusu ilaç piyasaya verildiğinden beri fiyatımız hiçbir zaman yazınızda bahsedilen İtalya referans fiyatı 52.40 Euro olmamıştır' deniliyor. Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu raporları ise bunun aksini söylüyor. Raporda Lamictal DC 200 için belirlenen referans fiyat 52.40 Euro. GlaxoSmithKline ilk beyandan sonra 19.07.2005 tarihinde bir düzeltme yaparak fiyatı 35.76 Euro'ya çekiyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan referans fiyat sistemini ilk günden beri desteklediğini açıklayan GlaxoSmithKline, raporlara göre Paxil 20 Mg isimli ilacı 17.52 Euro'dan satıyor, emsal fiyatı ise 12.72 Euro.

Wyeth fiyatları düzeltti

Öte yandan, aynı haberde ismi geçen Wyeth ise Lodine 300 Mg tableti hiçbir zaman Portekiz fiyatı olan 4.15 Euro'dan satmadığın öne sürerek, kararname yürürlüğe girene kadar ürünün aynı formu sadece Portekiz'de olduğu için Portekiz fiyatının referans alındığı belirtiliyor. Şirket 28.04.2005 tarihinde yürürlüğe giren tebliğ ile ürünün referans fiyatının Yunanistan referans fiyatı olan 2.45 Euro ile değiştirildiğini vurguluyor. Raporda Wyeth'ın fiyatları kararnameden sonra referans ülke fiyatlarına çektiği gözleniyor.

Emsal değer üzerinden ilaç satan şirketler

Abdi İbrahim

Abbott

Alcon

Astra Zeneca

Bayer

Aventis

Boehringer Ingelheim

Bristol Myers SQ

Eczacıbaşı İlaç Sanayi

Glaxo Smithline

Liba, Lilly

Merck Sharp &Doh

Opakim

Novartis

Organon

Roche

Pfizer

Sanofi-Synthelabo

Santa Farma

Schering

UCB Pharma

GEN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious