Faili meçhullerde Ergenekon iddiası

Faili meçhullerde Ergenekon iddiası.13387
  • Giriş : 10.04.2009 / 21:45:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:08:52

KKTC'deki faili meçhul kalmış saldırı girişiminin arkasında yasadışı Ergenekon Örgütünün olduğu iddia ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Dönemin Cumhuriyetçi Türk Partisi Lideri Mehmet Ali Talat'a yönelik bombalı saldırı, Gazeteci Yazar Kutlu Adalı'nın öldürülmesi bunlardan sadece ikisi...

FAİLİ MEÇHULLERDE ERGENEKON İDDİASI

ETÖ iddialarının, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nde soruşturulması talebi, adada yıllardır aydınlatılamayan fail-i meçhul saldırıları gündeme getirdi. Kuzey Kıbrıs 20 yıldır, siyasiyelere ve gazetecilere yönelik gerçekleştirilen saldırılarla çalkalanıyor.

IFrame

TALAT'A 15 YILDA 50 SALDIRI

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile onun uzun yıllar başkanlığını yaptığı Cumhuriyetçi Türk Partisi'ne, 1989 ile 2004 yılları arasında 50 den fazla faili meçhul saldırı düzenlendi. Bu saldırılarda partinin üyeleri ve binaları hedefti.

2004 YILINDA EVİ BOMBALANDI

Mehmet Ali Talat'a yönelik saldırı girişimleri referandum sürecinde daha da sertleşti.

TALAT'A BOMBAYI ERGENEKON MU ATTI?

Talat'ın Girne'deki evinin alt katına yerleştirilen zaman ayarlı bomba, gece saatlerinde patlamıştı. Talat ve ailesi, saldırıdan sağ kurtulurken, evin alt bölümü ise ciddi hasar görmüştü.

BOMBA YÜKLÜ ARAÇ

Referandum sürecinde yaşananlar sadece bombalı saldırı ile sınırlı değildi. 11 Mayıs 2004'te Lefkoşa-Güzelyurt yolu üzerinde bomba yüklü bir araç bulundu. Araçtan, 10'dan fazla C-4 tipi bomba kalıbı ve çeşitli patlayıcılar çıktı.

HEDEF TALAT MIYDI?

Yapılan araştırmada aracın, Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli, Astsubay Osman Yalçın Çamlıbel'e ait olduğu belirlenmiş ve hakkında soruşturma başlatılmıştı.

SEÇİM ÖNCESİ ÖLÜM TİMLERİ

İddialara göre, yasadışı Ergenekon örgütü,1998 seçimlerinde saldırı ve suikast faaliyetlerini artırmış. Hatta seçimleri yönlendirmek için ölüm timleri bile kurduğu ileri sürülüyor.

KUTLU ADALI SUİKASTİ

ETÖ iddialarıyla ilgili olduğu düşünülen suikastlerin başında Gazeteci Kutlu Adalı'nın öldürülmesi geliyor. Yenidüzen Gazetesi Yazarı Kutlu Adalı, 6 Temmuz 1996'da evinin önünde uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Cinayet, fail-i meçhul olarak kaldı.

VATANDAŞLIK OYUNU

İddiaların bir önemli ayağını, Asrın Davası'nın bazı sanıklarının, KKTC vatandaşı yapılması oluşturuyor. Üzerinde sahte kimlikle yakalanan emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de kaçması halinde Kıbrıs'a gideceği gündeme gelmişti.

ÖZBEK'İN KKTC FAALİYETLERİ

Türk Metal İş Sendikası Eski Başkanı Mustafa Özbek'in KKTC'de çok ciddi mal varlığı bulunduğu iddia ediliyor. Özbek'in evinde ele geçirilen belgeler, Kıbrıs'taki faaliyetleri organize eden kişi olduğunu gösteriyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*