'Faiz artırımında gecikme yok!'

  • Giriş : 13.06.2006 / 00:00:00

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Merkez Bankası'nın aldığı faizleri artırma kararında gecikme olmadığını belirterek, "Faiz artırma karanın sonucu bugün itibariyle olumlu ancak dış dünyada önemli gelişmeler var" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Mehmet Yörükoğlu ve Rifat Günay ile birlikte 'Finansal İstikrar Raporu'nu açıklayan Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı.

Yılmaz, "Fiyat istikrarı ve açık enflasyon hedeflemesi politikasını açıklayan Merkez Bankası'nın dalgalanma nedeniyle aldığı faiz artırma kararı piyasalara ve bankalara pardon demek mi oldu?" sorusuna, fiyat istikrarı ve açık enflasyon hedeflemesi konusunda kimseye pardon demediklerini ve demeyeceklerini belirterek, "Bizim uygulamakla mükellef olduğumuz program var ve biz bu programı uyguluyoruz. Bu programın uygulanması esnasında bir takım inişler çıkışlar olabilir. Biz bunları hedefe yönlendirmek durumundayız. Aldığımız kararlarda bu iniş ve çıkışları azami ölçüde orta vadeli hedeflerle uyumlu hale getirmeye yöneliktir. Dolayısıyla herhangi bir şekilde 'pardon' dememiz söz konusu değildir" dedi.

Yılmaz, bir soru üzerine erken seçim, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve İran ile ilgili gelişmelerden kaynaklanan riskleri takip ettiklerini ve Merkez Bankası'nın veri setinde olduğunu söyledi. Bu risklerin kendilerinden bağımsız olarak geliştiğine dikkat çeken Yılmaz, Merkez Bankası kararlarına bu riskleri mümkün olduğunca yansıtmaya çalıştıklarını belirtti. Yılmaz, Türkiye ekonomisinin artık normalleşmesi gerektiğini, alınan kararlarında bu normal ekonomi içerisinde değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Son aldığımız ekonomi kararı gelişmiş ülkelerde nasıl işlev görüyorsa bizim ekonomimizde de öyle işlev görmesi gibi bir hedefimiz var. Ama bu riskleri de bizim dışımızda görmemezlikten gelmiyoruz. Bir veri olarak görüyoruz" dedi.

YÖRÜKOĞLU ATAMASI

Merkez Bankası başkan yardımcılıkların atanması ile ilgili iddiaların hatırlatılması üzerine ise Başkan Yılmaz, konuya açıklık getirdi. Yılmaz, başkan yardımcılıkların nasıl atanacağının Merkez Bankası Kanunu'nda açık olarak belli olduğunu, atamaların buna göre yapıldığını söyledi. Şuana kadar yapılan atamaların tarafından yazılı olarak yapıldığı vurgulayan Yılmaz, Mehmet Yörükoğlu'nun ataması ile ilgili ataması ise atama sürecinin detaylarını açıklayarak, yanıtladı. Yörükoğlu'nu bir ay önceye kadar tanımadığını doğrulayan Yılmaz, Fatih Özatay'dan boşalan yere yine bir akademisyen getirmek istediği için Yörükoğlu isminin gündeme getirildiği belirterek, atama sürecini şöyle aktardı: "Bir tanıdığım bana Mehmet Bey'den söz etti. Ben Mehmet Bey'i Ankara'ya çağırdım. Kendi odamda kendisiyle 45 dakika kadar görüşme yaptım. Sonra bana CV'sini vermesini istedim. CV'sinde Bilkent Üniversiteli olduğunu gördüm. Daha sonra Erdem (Başçı) Bey'e Mehmet Bey'i tanıyıp tanımadığını sordum. Kendisi de tanıdığını söyledi. Sonra iki hafta sonra Mehmet Bey'i tekrar Ankara'ya çağırdım ve Merkez Bankası Sosyal Tesisleri'nde beraber bir yemek yedik. Merkez Bankası başkan yardımcılığının ne gerektirirdiğinin, nasıl sorumluluk gerektirdiğini kendisine izah ettim. Mehmet Bey ile mutabık kaldık ve Mehmet Bey'i hükümete yazılı olarak ben teklif ettim. Atama süreci bu şekilde gerçekleşti"

Bir soru üzerine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)'nun piyasaya döviz satmasını değerlendiren Yılmaz, TMSF'nin piyasayı düzenlemek için döviz satmadığını, Hazine'ye olan borçlarını ödemek için bu işlemi gerçekleştirdiğini söyledi. TMSF'nin kamu kuruluşu olmasına rağmen TMSF'nin Merkez Bankası nazarında herhangi bir bankadan farklı olmadığını, görüşmelerinden bu çerçevede yapıldığını anlatan Yılmaz, bu konudaki görüşmelerin bu çerçevede yapıldığını ifade etti.

Piyasalardaki dalgalanmayı değerlendiren Yılmaz, son gelişmelerin piyasalara bir yansımanın olacağını belirterek, "Bu yansımanın ne kadar ve ne kadar sürede olacağının bugün itibariyle kestirmek mümkün değil. Çünkü henüz ortalıkta toz-duman yatışmış değil. Dün ile bugün çok farklı. Dün evet beklentiler vardı. FED'in dün ne yapacağı belli değil. Ancak yapılan açıklamalar FED'in açıklamalara devam edeceği ortaya çıktı. Bugün itibariyle bunların fiyatlara yansıdığını görüyoruz. Dolayısıyla her gün bugünden farklı" dedi.

"BANCALIKTA YABANCI SERMAYE GİRİŞİ ENDİŞELERİNE KATILMIYORUZ"

Merkez Bankası'nın döviz piyasasına müdahalesinin belli eşiklerin geçildiği zamanlarda olmadığını anlatan Yılmaz, müdahale ederken dalgalanmanın arkasındaki etkenlere baktıklarını belirterek, kişisel ve kurumsal görüşleri de dikkate aldıklarını kaydetti.

Yılmaz, bir soru üzerine bankalarda yabancı sermaye artışını desteklediklerini, bu konuda da bir endişelere katılmadığını belirterek, " Çünkü ülke olarak tasarruf açığımız. Yabancı sermayeye ihtiyacımız var" dedi.

Faiz artırma kararı ile ilgili bir gecikme olup olmadığının sorulması üzerine ise Yılmaz, "Faiz kararında gecikme söz konusu değil. Bugün itibariyle faiz artırma kararı olumlu olmuştur. Aldığımız kararlarda bizim dışımızdaki değişkenleri de dikkate alıyoruz" diye konuştu. Yılmaz, aldıkları faiz kararının bugün itibariyle olumlu olduğunu kaydetti.

Mayıs ayında başlayan piyasa gelişmeleri dikkate alındığında bankaların kredi ve kur konusunda riskleri bulunmadığını belirten Yılmaz, "Bankalarımızın gerek kur gerek kredi riski karşısında bünyeleri sağlam ve sağlıklıdır. Son gelişmelerin çok önemli bir etkisi olmamıştır, olmuştur ama çok önemli değildir" şeklinde konuştu.

Bir soru üzerine Merkez Bankası'nın bağımsızlığına da değinen Yılmaz, herhangi bir şekilde doğrudan ya da dolaylı bir müdahale olursa tepki vereceklerini vurgulayarak, "Olmaması gerekir. Merkez Bankası ile hükümet arasındaki ilişkiler yasa ile düzenlenmiştir. Müdahale olmaması gerekir diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Devam edecek...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious