Faiz arttırımı iş dünyasının gündeminde!

  • Giriş : 08.06.2006 / 00:00:00

Para Politikası Kurulu'nun faiz arttırımı iş dünyasının gündemine oturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Genel Sekreteri Mustafa Alper, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu(TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ve Seray Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özkan, Para Politikası Kurulu'nun kısa vadeli faiz oranlarını 1,75 puan artırmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ekonomi Muhabirleri Derneği'nin ''Yaza Merhaba'' etkinliğinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Murat Yalçıntaş, "Bu beklenmedik bir şey değil. Söylenmesi gereken şey, hayırlı uğurlu olsun. Burada reel sektör, piyasalar için önemli olan, önümüzü görebilmemiz. Biz önümüzü görebildiğimiz ölçüde elbette Türk ekonomisinin daha ileriye gitmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız.'' diye konuştu.

Önümüzdeki günlerde Avrupa Merkez Bankası ve FED'in açıklamalarının beklendiğini anlatan Yalçıntaş, bunların belli miktarda faiz artırımına gitmesinin Türkiye'deki piyasalara da yansıyacağını ifade etti. Yalçıntaş, ''Önemli olan, bu yansımanın mümkün olduğu kadar absorbe edilebilmesi ve bizim bu artıştan mümkün olduğu kadar az etkilenmemizdir." ifadelerini kullandı.

Yalçıntaş, Hükümetin bugüne kadar Türkiye'de çok ciddi ekonomik reformlar yaptığını ve iş dünyası olarak Hükümetin gerek reform politikalarını, gerekse AB politikalarını her zaman desteklediklerini belirterek, bu reformların devam etmesi gerektiğini ifade etti.

Yalçıntaş, şöyle konuştu; "Türkiye'deki enflasyonun çok fazla kontrolden çıkmaması için iş dünyası olarak üzerimize düşen şeyler var. Bunların en önemlisi, dövizin artmasıyla piyasalarda belli bir zam beklentisi oluştu. Gerek kamu kesimi, gerek özel sektör zarar etmeden maliyet artışlarını minimum şekilde satış fiyatlarına yansıtarak maliyetlerden kaynaklanan enflasyonu mümkün olduğu kadar engellememiz lazım. Özel sektörün mümkün olduğu kadar dövizin yükselişinden kaynaklanan fiyat artışını absorbe etmesi ve tüketiciye zam olarak yansıtmaması lazım. Özel sektör olarak bu konuda elimizden gelen her şeyi yapacağız. Hükümetin de ana girdi kalemlerine 'bunlardan birisi enerjidir' zam yapmaması lazım. Böylelikle biz de zam yapmayacağız."

Yılsonu enflasyon hedeflerinin etkilenip etkilenmiyeceğine ilişkin bir soru üzerine Yalçıntaş, "Hedef koyduktan sonra hedef koyan kurum bu hedeflerini sık sık değiştirirse bu kuruma güven sarsılır. Benim düşüncem aksi yönde çok net bir durum olmadıkça bu hedeflerin değişmemesi. Sene sonu hedefe ulaşma şansı hala var. Benim inancım, doğru politikalar uygulanabilirse yıl sonu hedeflerine ulaşabiliriz." şeklinde konuştu.

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ise, MB'nin faiz arttırımına ilişkin açıklamasında, "Ben 2 civarında bekliyordum. Bu da ona yakın bir oran. Dövizde çok gevşeme olacağını sanmıyorum. Bu noktalarda stabil olması için gerekli bir girişimdi. Yerinde oldu diye düşünüyorum." dedi. Meral, faiz oranlarının büyüme hedeflerine çok büyük etkisinin olmayacağını ve enflasyonu yüzde 10'lara kadar zorlayacağını savunarak, "Hedefimiz tek haneler içinde kalması." dedi.

Yabancı Sermaye Derneği (YASED) Genel Sekreteri Mustafa Alper de, faiz oranlarının Para Politikası Kurulu tarafından 1.75 puan artırılmasıyla ilgili, ''Faizlerin yükselmesi yatırımları bir ölçüde yavaşlatacaktır. Türkiye bunu da atlatacaktır.'' dedi. Alper, son 1-2 aya kadar Türkiye'ye ciddi anlamda bir ilgi olduğunu, faizlerin düşme eğilimi içinde olmasının bunda önemli bir etken oluşturduğunu söyledi.

Faiz oranlarının düşmesinin yatırım ortamının daha kolay hale gelmesini sağladığını vurgulayan Alper, şöyle konuştu; ''Faizlerin yükselmesi, para maliyetinin artması doğal olarak yatırımları bir ölçüde yavaşlatacaktır. Faiz veya çalkantılar, bunlar doğal olarak yabancı yatırımcıyı birazcık ürküttü, hatta biraz yavaşladı. Bu faiz artışı biraz daha önümüzü görmemizi sağlayacaktır. Bu keskin, ciddi anlamda bir artıştır. Açıkçası ben bu kadar yüksek beklemiyordum. 1-2 ay içinde faiz ve kurlar oturduktan sonra biraz daha önümüzü görmemiz kolaylaşacaktır. Ama şu ortamda yatırımcının karar vermesi biraz zor görünüyor. Çok büyük yatırımcı, önceden kararını alan yatırımcılar eğer o noktaya gelmediyse birazcık beklemeye girebilirler. Türkiye bunu da atlatacaktır.'Yeterki politik söylemler biraz daha azalsın. Ekonomik konulara yoğunlaşalım."

Seray Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Ali Özkan da, faiz oranlarını 1,75 puan artırmasının iyi bir haber olmadığını söyledi. Ali Özkan, şöyle konuştu: "Bazı fırsatçıların zam yapması sektörlere devamlı zam haberlerinin gelmesi elbette ki iyi bir haber değil. Sanayi tamamen kredi ile yaşayor. Üretim maaliyetlerimizi artıracak dolayısıyla bunun tüketiciye yansımasını arttıracak. Kredi faizlerinin artmasına neden olacak bir olay. Ciddi bir maaliyet artışıyla karşı karşıyayız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious