Faiz indirimi işadamlarını memnun etmedi! Neden mi?

  • Giriş : 17.10.2007 / 15:24:00

Para Politikası Kurulu, gecelik borçlanma faizini yüzde 17,25'ten yüzde 16,75'e çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Bankası indirimin neden yarım puanlık indirim yaptığını açıkladı.

ENFLASYON AZMASIN DİYE YARIM PUAN

Geçen ayki çeyrek puanlık indirimin piyasa faizlerini altı kat daha fazla düşürdüğünü belirleyen banka, tüketimin enflasyonu azdırmaması için indirimi yarım puanda tuttu.

Ancak bu karar ihracatçıları çileden çıkarttı. İşadamları faizde şok indirim beklerken Merkez Bankası yarım puan indirdi.

Karara tepkiler çığ gibi oldu.. En sert tepki İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı'dan geldi.

MERKEZ FAİZCİLERDEN YANA

MB bu kararı ile faiz piyasalarına "Ben yüksek reel faiz ödemeye devam edeceğim" mesajı; sıcak paraya ise adeta selam verdiğini ifade eden Satıcı, şöyle dedi:

"MB, üreticileri değil faiz piyasalarını tercih etti. Bu durum bizim için sıkıntı verici, biz Türkiye için üreticilerin desteklenmesini istiyorduk, gazete ilanlarını da bunun için verdik ve sıkıntımızı 70 milyon ile paylaştık. Artık mücadeleyi tüm Türkiye ile birlikte vereceğiz . Mücadeleye devam edeceğiz, herkes safını belirleyecek, ya üreticiden yana olacak ya da faizcilerden yana."

MERKEZ MİYOPLUĞUNU TESCİL ETTİ

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir de, "Merkez Bankası'nın miyopluğu tescil edilmiştir." eleştirisinde bulundu.

DAHA FAZLA İNMELİYDİ

Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, Merkez Bankasının faiz oranlarını çok daha fazla indirmesi gerektiğini, ancak bunun için de hükümetin indirimi kolaylaştıracak makro ekonomik ortamı hazırlamasının zorunlu olduğunu bildirdi.

KİMİN MERKEZ BANKASI

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer:
"Merkez Bankası, bankacılık sektörü de dahil olmak üzere sanayici ve ihracatçılarla birlikte toplumun tüm kesimlerinden gelen talebi maalesef yine görememiştir. Herkesin beklentisi zaten indirimin mutlaka yapılması gerektiği yönündeydi. Ancak, yüzde 0,50'lik bir indirim iş dünyası için beklenen oran olmamıştır. Türk insanı yüksek faizle, düşük enflasyonla ve 6 yıl öncekinin döviz kuruyla kaderine terk edilmiştir, sahipsiz bırakılmıştır. Kura karışmam, faizi indirmem diyen Merkez Bankası'nın kimin Merkez Bankası olduğunu doğrusu çok merak ediyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious