Faizde İzlanda yeni rekortmen

Faizde İzlanda yeni rekortmen.12413
  • Giriş : 12.04.2008 / 23:20:00

İzlanda Merkez Bankası gösterge faizi yüzde 15.50’ye yükseltti. Böylece İzlanda, Türkiye’yi geçerek dünyada gösterge faizi en yüksek ülke haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey yarımkürenin 300 bin nüfuslu, 20 milyar dolarlık ekonomiye sahip küçük ülkesi İzlanda, küresel kredi krizinden en fazla etkilenen ülke olmaya aday. Para birimi koruna, Euro karşısında yılbaşından bu yana yüzde 25 değer kaybetti.

Merkez Bankası, dün gösterge faizi yarım puan artırarak rekor bir düzey olan yüzde 15.5’e yükseltti. Böylece İzlanda’nın gösterge faizi Türkiye’nin yüzde 15.25 düzeyindeki gösterge faizini geçerek dünyanın en yükseği haline geldi.

İzlanda Merkez Bankası, iki hafta önce de faizi acil bir şekilde 1.25 puan artırarak yüzde 15’e çıkarmıştı. Banka, dünkü faiz artırımının ardından yaptığı açıklamada, yeni faiz artırımları için açık kapı bıraktı.

İZLANDA NASIL BU NOKTAYA GELDİ?

Ekonomideki dengesizlikler ve bankacılık sektörüyle ilgili endişeler İzlanda korunasına olan güveni azalttı. Güvenin azalmasında önemli etkenlerden biri de milli gelirin yüzde 20’sine ulaşan cari işlemler açığı. Kredi kanallarının kapanması halinde para biriminin hızla değer kaybedeceği ve bunun enflasyondaki artışı hızlandıracağı belirtiliyor.

Derecelendirme kuruluşları Fitch ve Standard&Poor’s, bu kaygıları gözeterek not indirebileceklerinin sinyalini verdiler. Mart’ta enflasyon yüzde 8.7 ile hükümetin yüzde 2.5 düzeyindeki hedefinin oldukça üzerindeydi.

Merkez Bankası dün enflasyonun üçüncü çeyrekte yüzde 11’e çıkarak zirve yapacağını ve faizlerin daha da artırılmasına yol açacağını belirtti. Makroekonomik baskıların yanı sıra, yetkililer İzlanda finansal piyasalarının uluslararası hedge fonların spekülatif yatırımlarıyla da zayıfladığına inanıyor.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious