Faizler kısa süre sonra düşecek

Faizler kısa süre sonra düşecek.5587
  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Mortgage kapsamında vergi teşviği konusuna ilişkin 'Öyle bir teşvik düşünmediğim için hesap da yapmıyorum. Olmaz inşallah' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mortgage yasa tasarısının bugün TBMM Genel Kurulunda ele alınacağını hatırlatan Unakıtan, görüşme öncesinde konuya ilişkin ahkam kesmenin doğru olmayacağını, sonucun hep birlikte görüleceğini söyledi.

Tasarıya son şeklini TBMM Genel Kurulunun vereceğini kaydeden Unakıtan, bir soru üzerine, vergi teşviki konusuna sıcak bakmadığını bildirdi. Bunun nedeninin sorulması üzerine Unakıtan, benzer uygulamaları yapan ABD ve Almanya gibi ülkelerin uygulamadan memnun olmadıklarını ve dönmenin yolunu aradıklarını söyledi.

Vergi teşvikinin belli bir kesime uygulanacağına işaret eden Maliye Bakanı, bunun da vergide adaletsizlik yaratacağını kaydetti. Mortgage'dan yararlanacak vatandaşlar için vergi teşvikinden ziyade faizlerin düşmesinin önem taşıdığını ifade eden Unakıtan, bunun için de ülke riskinin ve enflasyonun düşürülmesi gerektiğini dile getirdi.

Unakıtan, konut faizlerinin geçen yıl yüzde 1 düzeyine gerilediğine işaret ederek, faizlerin yine ufak ufak inişe geçtiğini ve yüzde 1,5'lara indiğini kaydetti. Unakıtan, 'Ekonomik politikalarımız istikrarlı bir şekilde giderse, hiçkimsenin şüphesi olmasın ki o faizler kısa süre sonra düşmeye başlayacak. Zaten düşüş trendi de başladı' dedi.

Mortgage ile ilgili olası vergi teşvikinin maliyetine yönelik soru üzerine de Bakan Unakıtan, 'Öyle bir teşvik düşünmediğim için hesap da yapmıyorum. Öyle hesaba falan girmiyorum. Niye öyle lüzumsuz hesaplar yapayım? Öyle bir teşvik düşünmüyorum çünkü. Olmaz inşallah' diye konuştu.

Maliye Bakanı, bir gazetecinin 'Vergi teşviki yasaya girerse, bunu mali disiplinde gedik olarak mı algılayacağız?' sorusunu yanıtlarken de, her alınan karara karşı önlem gerektiğini belirterek, öyle bir durumda, koşula uygun çalışmaya başlayacaklarını söyledi. Unakıtan, böyle bir teşvikin olmamasını 'kuvvetle arzu ettiğini' tekrarladı.

Başka bir soruyu yanıtlarken de yine mali disiplinin önemini vurgulayan Kemal Unakıtan, göreve geldiklerinde yüzde 14,6 olan bütçe açığının, 2006'da yüzde 0,07'ye gerilediğine dikkati çekerek, mali disiplini, yön için 'pusula' gibi esas almak gerektiğini vurguladı.

'FAİZLERİN DÜŞMESİ TEŞVİKTEN DAHA ÖNEMLİ'

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren de, gazetecilerin mortgage'da vergi teşvikine ilişkin soruları üzerine, mortgage'ın Türkiye için gecikmiş bir uygulama olduğunu söyledi.

Konut faizlerindeki düşüşle geçen yıl, uygulama için uygun zemin oluştuğunu, ancak ilkbaharda yaşanan ekonomik dalgalanma sonrasında faizlerin tekrar yükselişe geçtiğini hatırlatan Eren, faiz oranlarının uygulama için çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Eren, 'Şu andaki faizlerin mortage yasasının işlemesi açısından yüksek olduğunu düşünüyorum. Faizler yüksek. Yasa çıkar da uluslararası fonlar Türkiye konut piyasası için gelmeye başlarlarsa, onların da etkisiyle faizlerin daha hızlı düşeceği ümidim var' dedi.

Faiz oranlarının düşmesinin vergisel teşvikten daha önemli olduğunu dile getiren Erdal Eren, 'Tabii teşvikler de içinde olarak çıkarsa, vatandaşa da, bizim meslektaşımıza da daha fazla konut almak ve satmak imkanı vereceği için iyi olacaktır' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious