Faizlerdeki artış bütçeyi etkilemez

Faizlerdeki artış bütçeyi etkilemez.5587
  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, faizlerdeki artışın 2006 bütçesini etkilemeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakanlıkta Umman Ekonomi Bakanı'nı ağırlayan Unakıtan, konuk Bakanı uğurladıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Faizlerdeki artış, bütçeyi etkiler mi?" sorusunu yanıtlayan Bakan Unakıtan, Hazine'nin geçen sene yaptığı borçlanmanın faizini bu sene ödediğini hatırlatarak bu sene yapılan borçlanmanın gelecek senenin bütçesine etki yapacağını kaydetti.

2007 projeksiyonu hazırlanırken eldeki verilere göre hazırlanacağını belirten Bakan Unakıtan, 2006 bütçesinin etkilenmeyeceğini savundu. Unakıtan "Bu konuda kesin bir hesaplama yapıldı mı?" sorusuna ise "Kesin rakamları hazineyle birlikte yapacağımız çalışma belirler. Şu anda bütçeye gelen bir sıkıntı yok. Yıl sonunda çok az bir yük getirse de bütçeyi etkilemez" yanıtını verdi.

Bakan Unakıtan'a enflasyon, faiz, döviz ve petrolde görülen artışın makro ekonomik dengeleri etkileyip etkilemeyeceği de soruldu. Unakıtan, bütçede düzeltmeyi gerektirecek bir durum olmadığını vurguladı. Sıkı mali politikalardan taviz vermeyeceklerini ifade eden Unakıtan, şöyle konuştu:

"Bunlara karşı hükümet olarak bizim alacağımız tedbir, mali disipline azami ölçüde dikkat etmek ve gerekli tedbirleri her zaman almaktır. Hükümetimiz bundan önceki ekonomik olaylarda olduğu gibi gerek duyarsa her türlü tedbiri alır ama şu anda tedbir alacak bir durum yok"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious