Faizlerimiz hala yüksek seviyede

  • Giriş : 14.12.2007 / 12:01:00

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Merkez Bankasının faiz indirimini değerlendirirken, “Dün 0,50 puan inmesine rağmen, faizlerimiz yüksek seyretmekte” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yalçındağ, Eskişehir'de düzenlenen “İş Dünyasında Kadın” konulu Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 11. Girişim ve İş Dünyası Zirvesinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2001 krizin ardından benimsediği makro ekonomik politikalar sayesinde krizi aştığını ve istikrarı sağladığını, ülkenin geçen 5 yılda da yüksek büyüme oranlarına eriştiğini hatırlattı.

Bu makro ekonomik politikaların, dünyadaki birçok gelişmiş ülke tarafından benimsenen ve genel kabul gören politikalar olduğunu anlatan Yalçındağ, şöyle konuştu:
“Ancak geldiğimiz noktada, hem büyüme hızında yavaşlama olduğunu gözlemliyoruz hem de enflasyonla mücadelede daha zorlandığımız bir noktadayız. Cari açıklarımız devam etmekte. Dün 0,50 puan inmesine rağmen, faizlerimiz yüksek seyretmektedir.

Aslında bu tablo bize gösteriyor ki makro ekonomik politikalarla elde edilebilecek iyileşmenin sınırına ulaştık. Bundan sonra ekonomimizin rekabet gücünü artırabilmemiz ve ileriye gidebilmemizin yolu yapısal değişimi ve yapısal reformu gerçekleştirebilmekten geçmekte.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious