Faizsiz kredi Burdurlu 60 kadına umut oldu

Faizsiz kredi Burdurlu 60 kadına umut oldu.11300
  • Giriş : 21.06.2009 / 08:49:00

Burdur'da ekonomik durumu iyi olmayan 60 bayana 100 ile 700 TL arasında faizsiz kredi verilerek iş hayatına atılmaları sağlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Türkiye Grameen Mikro Kredi Programı kapsamında verilen destekle bayanlar kendi işlerini kurarak ev ekonomisine katkıda bulunuyor.

Burdur'a iki ay önce kurulan Mikro Kredi'nin Şube Müdürü Yasemin Yağız projenin iş yapma fikri olup, küçük bir başlangıç sermayesine ihtiyacı olan yoksullara büyük bir fırsat verdiğini belirtti. Girişimci kadınların kurdukları işten kazandıklarıyla hem kredi taksitlerini ödeyebileceklerini hem de ev ekonomisine katkıda bulunabileceklerini dile getiren Yağız, sadece güvene dayanan, teminatsız ve kefilsiz küçük sermaye şeklindeki mikro kredinin, yoksulluktan kurtulmak için etkili bir strateji olduğunu ifade etti.

Kredi alacak bayanlara 5'er kişilik gruplar halinde eğitim verdiklerini Aktaran Yağız, "Bu şekilde mikro kredinin tanımını ayrıntılı şekilde bayanlara anlatıyoruz. Kaç çeşit iş kurabilecekleri, geri ödeme şekilleri de eğitimlerde anlatılan konular arasında." dedi.

Kredi alacak bayanların ilk önce eğitimden geçmesinin şart olduğunu belirten Yasemin Yağız, "Bayanlara verilecek olan eğitimi gruplar halinde yapıyoruz. Eğitim bitiminde de kredi veriliyor. Bu konuda çekinecek bir şey yok. İhtiyacı olan iş kurmak isteyen herkesin bu krediden faydalanmasını istiyoruz." diye konuştu.

Mikro kredi Burdur şubesi, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ile Burdur Valiliği İl Özel İdaresi arasında yapılan protokolle 8 Nisan 2009'da düzenlenen törenle açılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*