Fakir altını kiralıyor

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Bazen sevginin önüne geçen ve alıcılığıyla insanları kendine çeken altın el ve cep yakmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyada ilk altın sanatının geliştiği ve dünyaya ihraç edildiği Mezotopamyo ovasında yaşayan vatandaşların adeta tılsımlı takısı haline gelen altın düğünlerin vazgeçilmez takısı olması düğün sahiplerini de kara kara düşündürüyor.

Yörede ağalık ve aşiret sisteminin yoğun olması nedeniyle düğünlerde gelin ile damada kilolarca altın takılması ile gündemde kalırken, fakir aileler ise altını kiralama veya taksitli arayışlara yönlendiriyor.

Özelikle Mezopotamya kültürünün vazgeçilmez unsurlardan biri olan aşiret düğünleri bazen altın takı yarışına dönüştüğü görülüyor. Hemen hemen her aşiret düğününde aşiret reisi ve davetliler gelin ile damadı adeta altın sarısı elbise ile süslüyorlar.

Evlenecek çiftler davetliler tarafından bazen iki kilo bazen de 5 kiloya kadar altın takılıyor. Fakirler veya maddi durumu iyi olmayan aileler ise erkek evlatlarını evlendirmek için gelin için istenen altını almak için kira yöntemine başvuruyor.

Mardinli altın kuyumcuları ise altın fiyatlarının yükselmesi ile birlikte artık eskisi gibi altın satamadıklarından şikâyetçi.

Altın fiyatının yükselmesi nedeniyle altın satamadıklarını belirten Mardinli Süryani kuyumcusu Murat Özbek, altın artık fakir ve zengini bile ikiye ayırdığını söyledi.

Altın piyasasının yükselmesi ile birlikte Mardin'de evlenecek gençleri zor durumda bıraktığını ifade eden Özbek, "Zengin altını kilo ile alırken fakir ise kiralama yöntemine başvurmak zorunda kalıyor. Çoğu evlenecek olan ve maddi durumu iyi olmayan gençlerin bizden ilk tercihleri kiralama yöntemini soruyorlar. Bazen mecbur kalıyoruz. Bizde onlara yardımcı olmak için bir veya iki günlüğüne kendilerine kiralıyoruz. Ama zengin gençler veya aşiret liderlerinin çocukları kilo ile altın aldıkları da oluyor." dedi

Çocuğunu evlendirmek için gelinine altın almak zorunda kalan Selahattin Selen adlı vatandaş altının pahalı olması yüzünden altını kiralamak zorunda kaldığını kaydetti.

Özellikle Mardin örf ve adetleri gereğince gelin tarafı bazen 2 metre bazende 3 metre zincir talebinde bulunduklarını ifade eden Selen, "Bu isteği mecbur kabul ediyoruz. Parası olan alıyor olmayan ise kiralamak zorunda kalıyor. Bizim için kiralama daha cazip geliyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious