Fakir çocuklara yemek karşılığında bulaşık yıkatılıyor

Fakir çocuklara yemek karşılığında bulaşık yıkatılıyor.12074
  • Giriş : 18.01.2008 / 15:34:00

Yemekhane görevlisi olmayan okulda fakir öğrencilere 1.25 YTL'lik öğle yemeği karşılığında bulaşık yıkatılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Utanmazlığın bu kadarına pes doğrusu. İzmir Seyit Şanlı Endüstri Meslek Lisesi'nin yemekhane personeli işten ayrıldı. Zeka küpü yöneticiler, hizmetlerin devamı için çok pratik bir çözüm buldu. Okulda okuyan fakir öğrencilere bulaşıkçılığı layık gördü. Gariban çocuklar, okul kıyafetlerinin üzerine önlük geçirip 800 arkadaşının bulaşığını toplayıp makinelerde yıkıyor. Masaları toplayıp paspas yaptıktan sonra yıkanan tabakları silip derse dönüyor. Yöneticiler de bu durumu "Sorumluluk duyguları gelişiyor" diye açıklıyor.

Yazıklar olsun

İzmir'de bir lisenin yemekhanesinde yeterli personel olmayınca, idare bazı öğrencileri bedava öğle yemeği karşılığında bulaşık ve temizlik elemanı yaptı.

İzmir'in Bornova ilçesinde bulunan Seyit Şanlı Endüstri Meslek Lisesi'nin yemekhanesinde yeterli personel olmadığı için bazı öğrencilere 1.25 YTL olan öğle yemeğini ücretsiz olarak yemeleri karşılığında, bulaşıkçılık ve temizlikçilik yaptırılıyor.

ÖNCE İŞ SONRA DERS

Okul kıyafetlerinin üzerine önlük giyip ellerine de eldiven takan öğrenciler, masaları silip yerleri paspaslıyor. Gençler, yıkanan bulaşıkları bezle kuruladıktan sonra da derslerine dönüyor. Uygulamayı savunan ve 30-40 öğrencinin dönüşümlü olarak çalıştığını öne süren Okul Müdürü Mehmet Toptaş, öğrencilerin temizlik yaparak ve bulaşık yıkayarak sorumluluk duygularının geliştiğini söyledi. Okul Aile Birliği Başkanı ise öğrencilerin maddi güçlerinin yetersiz olduğunu, bu nedenle velilerden de destek göremediklerini iddia ederek, "Bu iş için birilerini işe alırsak yemek ücreti 2 YTL'ye çıkar. O zaman da kimse yemez" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious