Fakirin dumanı fazla çıkıyor

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Mersin'de havaların tam olarak ısınmamasına rağmen akşam saatlerinde özellikle şehrin genelde dar ve orta gelir seviyesinin yaşadığı doğu kesminde soba ile ısınıldığı için hava kirliliği yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şehrin ortasında kalan ve bir türlü kaldırılamayan çöpte çıkan yangınlar kirliliğin artmasına neden oluyor. Şehrin batı kısmında ise ısınma soba yerine elektrik ile ısınma yapıldığı için hava kirliliği fazla görülmüyor.
İl Çevre ve Orman Müdürlüğü de hava kirliliği konusunda çalışma yürütüyor. Kirliliğin en fazla yaşandığı şehir merkezinde

hava kirliliği, bilimsel yöntemlerle tespit edilecek.

Kurulan hava ölçüm istasyonu ile şehirdeki hava kirliliği hakkında bilgi alacaklarını belirten İl Çevre ve Orman Müdürü Hasan Saday, "Havadaki kirlilik oranı, sağlığı tehdit edecek boyuta vardığında laboratuvardan Valilik'e bir uyarı gönderilecek, gerekli önlemlerin alınması istenecek." dedi.

İstasyonun Toros Devlet Hastanesi Bahçesi'nde kurulduğunu kaydeden Saday, ölçümlerin hava kirliliğini önleme çalışmaları açısından fayda sağlayacağını kaydetti.

Kış aylarının gelmesiyle, hava kirliliğinin gözle görülür artış kaydettiğine dikkat çeken Saday, denetimleri sıklaştırdıklarını ifade etti. Kömür satışı yapan işyerleri ve konutlarda inceleme yapan ekiplerin, sağlıksız kömür satışı yapan veya kullananlar hakkında yaptırım uyguladığını belirten Saday, "Çevre temizliğinin sağlanması ve korunması için titiz çalışıyoruz. Bu anlamda, hiçbir şekilde taviz ve tolerans tanımıyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious