Fakirin simidi trend oluyor

Fakirin simidi trend oluyor.18810
  • Giriş : 11.05.2008 / 23:17:00

Simit Sarayı, Avrupa'nın 4 ülkesinde şube açacak. 7'den 70'e herkesin sevdiği simit, önce Simit Sarayı, Simithane, Simit Dünyası gibi şubelerle kafe konsepti ile tanıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Simit kafelere olan ilgi şubelerin sayısını da artırdı. Simidin modern görünümü ile yarattığı sektör şimdi de inovasyonun, kurumsallaşmanın ve yeni yatırımların adresi oldu. Sektörde gelişmeler sadece bununla da sınırlı değil. Güçlü oyuncular yurtdışına açılmak için harekete geçmiş durumda.

60 şube ile sektörde faaliyet gösteren Simit Sarayı, Kartal'da 10 milyon dolara kurduğu simit fabrikası ile "McDonald's'a kafa tutma" hedefinde hızla ilerliyor. Simit Sarayı, yurtdışına da yelken açmak üzere... İlk durağı ise Almanya, Belçika, Yunanistan ve Fransa olacak. Levent'in meşhur simitçisi Yücel Simit ise Türkiye'nin ilk organik simidini üretmek için kolları sıvadı.

Pazardaki büyüme potansiyeli ve simidin modern halinin gördüğü ilgi sektöre yeni yatırımcıları da çekmeye devam ediyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunu Atakan Özbek, amcası Ünal Özbek ile ABD'nin ve Avrupa'nın ünlü simidi Pretzel'i Türkiye'ye getirdi. İlk şubesini Cevahir Alışveriş Merkezi'nde açan Özbek Ailesi, Pretzebella markasını Türkiye'ye yaymak için düğmeye bastı.

Günde 100 bin simit üretiyor

2002'de ilk şubesini açan Simit Sarayı, bugün 20'si kendisine ait, 40'ı da franchising olmak üzere 60 şube ile Türkiye genelinde hizmet veriyor. Hızlı büyüme Simit Sarayı'nı fabrika kurmaya kadar götürdü. Simit Sarayı, yola çıktığında şubelerde yapıp pişirdiği simitleri artık Kartal'da kurduğu fabrikada hazırlıyor. Firma 10 milyon dolara kurduğu fabrikada günde 100 bin adet simit üretip şubelerine dağıtıyor. Özel araçlarla dağıtılan simitler şubelerdeki fırınlarda pişiriliyor.

Simit Sarayı Genel Müdür Yardımcısı Aykut Okutur, "Hızlı büyüme fabrikayı şart kıldı. Ani bir kararla simit fabrikamızı kurma kararı aldık. Simit yapacak makinalar ve simit fabrikası diye bir oluşum olmadığından fabrikayı kurarken çok zorlandık. Türkiye'de bugüne kadar böyle bir sistem kullanılmadığı için makinaları yaptırmamız 4 yıl sürdü. 7 bin metrekare kapalı alana sahip olan fabrika ile üretimde bir standartta yakalamış olduk, kalite yükseldi" açıklamasını yapıyor.

100 çeşit ürünün satıldığı Simit Sarayı'na sadece tüketicilerin değil, girişimcilerin de yoğun bir ilgi gösterdiğine dikkat çeten Okutur, franchising vermeye de başladıklarını söylüyor. "Aslında biz ilk etapta 10-15 şube hedefliyoruz. Ama gördüğümüz ilgiye kayıtsız kalamadık ve hedef büyüttük" diyen Okutur, hedeflerini ise şöyle açıklıyor: "Yönetim kurulumuzda 'McDonald's'tan bir şube fazla olana kadar yola devam edeceğiz' diye bir karar aldı. İyi lokasyonlara şube açmaya hızla devam edeceğiz. Bir lokasyonu 15 gün içinde açıyoruz. Franchising alacaklara yönelik bir de kampanyamız var. 2008 sonuna kadar isim hakkı almayacağız."

Okutur, hedeflerinin sadece yurtiçinde büyümek olmadığını da söylüyor. "Yurtdışında da büyümek için harekete geçtik" diyen Okutur, yurtdışında master franchise vermek için görüşmelere başladıklarını söylüyor. Okutur, ilk hedeflerinin ise Belçika, Almanya, Fransa ve Yunanistan olduğunu açıklıyor. Okutur, dünyanın her yerinde tabelalarının olmasını istediklerini belirtiyor. Kurumsallaşma çalışmalarına da ağırlık verdiklerini belirten Okutur, "Şu anda sektördeki tek kurumsal yapıya sahip firmayız. Sektörde kurumsal firmaların önü daima açık" diyor.

İlk organik simit yolda

Gurmeler tarafından en iyi simitçiler arasında gösterilen Levent'teki Yücel Simit ise inovasyonla sektördeki konumunu güçlendirmek için çalışıyor.
"Bizler simit işini babadan öğrendik. 1990'lı yıllarda sokaktaki simit satıcılarına simit üretimi yapıyorduk. 2000'li yıllarda simit kafelerin yaygınlaşmasıyla birlikte 2003 yılında biz de Yücel Simit kafeleri kurmaya başladık" diyerek kuruluş öyküsünü anlatan Yücel Simit'in sahibi Ali Yücel, kafe konsepti ile simide olan ilginin arttığını söylüyor. Simit kafelerin sokak simitçisinin işini etkilemediğini sadece sektörü büyüttüğünü belirten Yücel, günde 15 bin adet simit satarken bu rakamın 30 bin adete çıktığını söylüyor. Bir franchise olmak üzere 7 şubeleri bulunduğunu belirten Yücel, bu alanda hâlâ büyük bir boşluk olduğunu açıklıyor: "İş yapamayanlar ya işi bilmedikleri için ya da lokasyonu yanlış seçtikleri için başarılı olamıyor. Türkiye'de gelirler düşük olduğu sürece simit pazarı doymaz." Yücel, büyümeye yeni ve farklı ürünlerle devam edeceklerini söylüyor. Farklılaşıp aradan sıyrılmak gerektiğine dikkat çeken Yücel, organik simit üretimine başlayacağını vurguluyor.

Yücel, "Türkiye'nin ilk organik simidini üreteceğiz. İnsanlar artık daha katkısız ve güvenilir ürünler tüketmek istiyor. En geç bir yıl içinde organik simit üretimine geçeceğiz. Simit yapımında kullanılan un, susam, maya, pekmez gibi maddelerin hepsini organik olarak üreteceğiz" diye konuşuyor.
Yücel, simit tüketimi ile ilgili ilginç bir tespitte de bulunuyor: "İstanbul'dan simit en çok Zincirlikuyu'dan başlayarak, Akmerkez'e kadar olan kesimde satılır."

McDonald's kahvaltı servisi ile rekabete katıldı

Simitçilerin kendilerine rakip olarak seçtikleri McDonald's'ın da kahvaltı servisi vermeye başlaması simit kafeleri rakip olarak gördüğünün bir işareti olarak kabul ediliyor. Önceki gün kahvaltı servisinin tanıtımı için düzenlene toplantıda konuşan Mcdonald's Türkiye Genel Müdürü Sadi Fansa, Türkiye'de 36 McDonald's restoranınında kahvaltı servisine başlandığını açıkladı. Fansa, ekimde kahvaltı servisi veren restoran sayısının 53'e yükseleceğini açıkladı.

Fansa, kahvaltı servisinin, ABD ve Kanada başta olmak üzere, bazı Latin Amerika ülkeleri, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İsveç, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Kore, Çin, Hong Kong, Singapur gibi ülkelerde verildiğini söyledi. Fansa, hizmetin Orta Doğu Bölgesi 'nde ise Kuveyt'ten sonra ikinci olarak Türkiye'de sunulmaya başlandığını kaydetti. Fansa, McDonald's'ın Türkiye'de 2007 yılında 150 milyon dolar ciro elde ettiğini, kahvaltı ürünlerinin ilk aşamada, genel satışlarda yüzde 3 'lük paya sahip olacağını açıkladı.

Sokağın vazgeçilmez lezzeti simit, önce müthiş bir girişmci cesaretle seyyar tezgahlardan kafe ve restoranlara taşındı. Simit evlerinin parlak başarısı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious