Fal bağımlıları sektör oluşturdu

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Almanya'da 20 yıldır sürekli olarak artan astroloji ve mistisizm merakı son yıllarda sergilediği hızlı çıkış sonucunda adeta bir hakim kültür görüntüsü sergiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Falcılık sektörün bu denli gelişmiş olmasında ise çağın sosyal problemleri önemli rol oynuyor. Bugün Almanya'da falcılığa bağımlı hale gelen kadınların falcılık sektörüne aktardığı para, bu sektörün giderek daha fazla palazlanmasına ve kendi içinde yapısal gelişime gitmesinde etkili oluyor. Bu durumu, fal bakarak insanların geleceğine dair kehanetlerde bulunmasıyla bilinen Astro TV kanalında çalışanların sayısı ortaya koyuyor. Astro TV, sayıları 1500'den az olmayan falcıları ile 45 milyon Euro ciro yapıyor.Almanya'da 24 saat yayın yaparak 16 milyon insana ulaşan Astro TV, astroloji ve gizemci 'uzmanları'nın yanı sıra, binbir türlü fal çeşidini sergilediği programlarıyla gelecek derdindeki Alman seyirciyi kendine çekiyor. Orta vadede 25 milyon insana ulaşmayı amaçlayan televizyon kanalı, ulaşamadığı kitlenin karşısına onun üzerinde televizyon kanalıyla ortak yayın yaparak çıkıyor. Falcıların açtığı merkezlere danışarak son derece şüpheli bilgilere 3500 Euro'ya kadar ücret ödemekten çekinmeyenlerin ezici çoğunluğunu kadınların oluşturması ise; boşanmak, iş hayatındaki başarısızlık, işsizlik, yalnızlık, hastalanmak ve parasız kalmaktan korkmak gibi duyguların kadınları daha yoğun meşgul etmesi ile açıklanıyor. Falcılara, büyücülere, geleceğe dair belirsiz öğütlerde bulunanlara ve alternatif şifa dağıtıcılara rağbet gösterenlerin beşte dördünü kadınlar oluşturuyor. Falcılara ve büyücülere başvuranları harekete geçiren bir diğer neden ise, çocuklukta yaşanan tatsız olaylar. Çocukluğunda dövülen, cinsel tacize uğrayan, anne-babası boşanmış insanlar fizikötesine daha fazla ilgi göstererek yaşadıklarını unutmak için çıkış yolu ararken, bir çokları da kendilerine zarar verenler karşısında üstün duruma geçip intikam almak için güç kazanma yolunu seçiyor.

Bir akımdan ziyade ekonomik sektörü andıran gizemciliğe karşı gösterilen yoğun ilgininm insanların inanç konusunda yaşadığı boşluktan kaynaklandığı belirtiliyor. Kitapçılara girince karşımıza çıkan ilk reyonların gizemciliğe ayrılmış olması bu sektörün ne denli canlı olduğunu göstermeye yetiyor. Sektörün uzun yıllardır müzik sektörüne el attığı da biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious