Fanatizm minareye çıktı

  • Giriş : 20.09.2006 / 00:00:00

Spor dünyasında yaşanan fanatizm camiye kadar girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

‘Fanatik minare’ beldede cami derneği yöneticilerinin koyu birer Fenerbahçeli oluşuyla açıklanıyor. Minarenin boyanması Muslu Cumhuriyet Camii Derneği Başkanı Cihan Açıkgöz’ün girişimi ile gerçekleşmiş. Fanatik bir Fenerbahçe taraftarı olan Açıkgöz, minareyi bir ay önce boyama kararı aldıklarını; renk seçiminde sarı ve mavi tonlu renklere olan tutkusunun etkili olduğunu söylüyor. Muslu beldesinde çoğu insanın Fenerbahçe takımını tuttuğunu iddia eden Açıkgöz, fanatik minarenin öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Minarenin boyaya ihtiyacı vardı, çok yıpranmıştı. Dernek yönetimi olarak boyayalım dedik ve hangi renk olsun diye istişare ettik. Dernek yöneticilerinin çoğunluğu da aynı takımı tuttuğu için böyle bir karar çıktı. Bir de şöyle düşünün, minareyi bir siyaha, bir kırmızıya boyasak çok mu hoş olurdu? Sarı ve mavi tonlar daha yerinde bir seçim oldu. Ayrıca Fenerbahçe tutkusu nedeniyle bu renklere karşı ayrı bir sevgi vardı içimde ve bu renklerle minaremizi boyadık. Tabii ilk zamanlar biraz tepki çektik. Özellikle Beşiktaşlı ve Galatasaraylı fanatikler bu duruma tepki gösterdi; ama sonra alıştılar.” Fanatikliğin, güzel şeylere de hizmet edebileceğini ortaya koyduklarını savunan Açıkgöz, takım sevgisi sayesinde minarenin boya yüzü gördüğünü ifade ediyor. Açıkgöz, “Dernek yönetimi 3-4 senede bir değişiyor. Diğer takımı tutanlar da cami derneğinin yönetimine girsinler, isterlerse kendi takımlarının rengine boyasınlar minareyi. Takım tutkusu caminin boyalı ve bakımlı olmasına vesile olur.” diye konuşuyor.

Muslu Cumhuriyet Mahallesi Camii’nin sarı ve mavi renklerle boyanan fanatik minaresi, şimdi gökyüzüne doğru uzanan Fenerbahçe anıtını andırıyor. Caminin yol kenarında bulunması yoldan geçenlerin dikkatini çekiyor ve Fenerbahçe taraftarı olanlar minarenin fotoğrafını çekerek cep telefonlarına kaydediyor. Muslu Camii imam-hatibi Mehmet Çomran insanların minareye olan ilgisinden memnun olduğunu söylüyor. İmam Çomran, “Minareyi gören, bir daha bakıyor. Tepkiler çok olumlu. Ufak tefek olumsuz tepki de gelmiyor değil; ama genelde herkes renkleri beğeniyor. Ben aslında herhangi bir takımı tutmuyorum; ama minareyi gören ‘İmam Fenerbahçeli herhalde’ diye düşünüyor.” diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious