FARC'ın en ünlü rehinesi artık serbest

FARC'ın en ünlü rehinesi artık serbest.19455
  • Giriş : 03.07.2008 / 19:11:00
  • Güncelleme : 03.07.2008 / 18:56:55

Esaret altında tutulduğu 6 yıl boyunca dünyanın en ünlü rehinesi olan Kolombiyalı politikacı Ingrid Betancourt artık serbest.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kolombiya devrimci silahlı güçleri tarafından 2002 yılında kaçırılan Betancourt, hükümetin organize ettiği bir operasyonla kurtarıldı.

Ingrid Betancourt Kolombiya'nın eski Cumhurbaşkanı adaylarından biriydi. 6 yıl önce, 23 Şubat 2002'de yardımcısı ile birlikte Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) tarafından kaçırıldığında 40 yaşındaydı.

İlk görüntüsü kaçırıldıktan beş ay sonra yayınlandı, son görüntülerinde ise bitkin ve hasta görünüyordu.

Betancourt diplomat bir baba ve eski güzellik kraliçesi bir annenin kızı. Babası, o kaçırıldıktan bir ay sonra kalp ve solunum yetmezliği nedeniyle öldü.

Arabulucuların uğraşları, hatta eski evliliğinden olan iki çocuğu sebebiyle vatandaşı olduğu Fransa'nın çabaları bile serbest kalmasına yetmedi.

Siyasete 23 yaşında atılan Betancourt 28'inde senatör oldu. Kaçırılmasaydı belki de kampanyası başarıya ulaşacak ve o Kolombiya Devlet Başkanı seçilecekti. FARC'ın Betancourt ile aynı kampta tuttuğu pek çok rehine son dönemde birer birer özgürlüklerine kavuştu.

6 ay önce Betancourt'la birlikte kaçırılan yardımcısı Clara Rojas serbest bırakıldı. Rojas, tutulduğu kamptan FARC gerillasından olan çocuğuyla birlikte ayrıldı.

Şubat ayında 4 rehine daha bırakıldı, 4'ü de Betancourt'un sağlık durumunu endişe verici olduğunu söyledi, ve en ünlü rehine Ingrid Betancourt da sonunda kurtarıldı.

Uçakla başkent Bogota'ya getirilen Betancourt törenle karşılandı, ilk açıklamasında 6 yıl öncesine atıfta bulundu. Betancourt, "Kolombiya'ya başkan olarak hizmet etmek istiyorum" diyerek siyasi hayatına devam edebileceğinin sinyalini verdi.

Daha önce "Yürekteki Öfke" adlı bir kitap yazan Betancourt'un hayatının esaretle geçen son 6 yılını da kaleme alması da kimse için sürpriz olmayacak.
Sarkozy ile görüşecek

Bu arada Kolombiyalı siyasetçi Ingrid Betancourt, kurtarıldığı için Fransa'ya teşekkür etti.

Devlet başkanlığı seçiminde aday olduğu ve seçim kampanyası yürüttüğü 2002 yılında kaçırılan Betancourt, Kolombiya'daki RCN televizyonuna yaptığı açıklamada, bugün Fransa'nın çabaları sayesinde hayatta olduğunu belirterek, Fransa'ya gideceğini ve burada Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile görüşeceğini söyledi.

Betancourt, "Şimdi Fransızlara teşekkür etme, onlara hayran olduğumu söyleme zamanı. Aynı zamanda Fransız olmaktan gurur duyuyorum" derken, rehin tutulduğu süre boyunca kendisi ve ailesini koruyan, destekleyen eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a da minnettar olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious