Fareler de kumar oynuyormuş!

Fareler de kumar oynuyormuş!.7009
  • Giriş : 18.06.2009 / 17:40:00

Bilim adamları, farelerin riskli şans oyunu oynayabildiğini tespit ettiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiltere'nin Cambridge Üniversitesinden araştırmacılar, "Neuropsychopharmacology" dergisinde yayımladıkları makalede, kemirgenlerin, kazanmaları için zamana bağlı karar vermeleri gerektiğinde nasıl "strateji" geliştirebildiklerini anlattılar.

Araştırmalarında, farelerin fazla ceza alma riski bulunan (şeker topları verilmesinin bir süreliğine durdurulması) yüksek ödüllü seçeneklerden kaçındıklarını gören bilim adamları, bu karar verme vazifesinin hayvana nasıl psikolojik bağımlılık yüklediğini görme fırsatı elde ettiler.

30 dakika süren deneyde farelere içini inceleyecekleri delik şeklinde dört seçenek verildi. Farelerin deliklere burunlarını her soktuklarında, deliklerden şekerli top veya ödülün bir süreliğine kazanılamadığı "time-out cezası" verildi.

Ancak bir kereliğine daha fazla şekerli top verilen yüksek ödüllü deliklerde, aynı zamanda daha uzun süre ceza süresi bulunuyordu. Buna karşın fareler, küçük kazançlı ve küçük cezalı delikleri seçerek, daha fazla şekerli top kazanmayı sağlayan "optimal stratejiyi" çabucak öğrendiler.

Araştırmada yer alanlardan Trevor Robbins, fareler üzerinde uyguladıkları testi, "Iowa kumar testi" adı verilen klinik bir deney temelinde hazırladıklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*