Farkında mısınız? Dünya alarm veriyor

Farkında mısınız? Dünya alarm veriyor.20756
  • Giriş : 01.12.2008 / 16:52:00

Dünya’nın dört bir yanında yaşanan sıcak gelişmeler endişe veriyor. Her gün savaş, çatışma, işkence, afet ve felaket haberlerinin geldiği coğrafyalarda neler oluyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Dünyanın birçok ülkesinde savaş ve çatışma tehdidi hakimken en az savaş kadar tehlikeli bir olgu olan açlık da etki alanını genişletiyor.

Cansuyu Derneği'nin yayın organı Cansuyu Dergisi'nin Aralık 2008 sayısı çıktı. Cansuyu Dergisi'nde yine dikkat çekici dosyalar göze çarpıyor. Dernek faaliyetlerinin yanı sıra dünya gündemindeki gelişmelere yönelik çarpıcı analizlerin yapıldığı dosyaların da yer aldığı dergide dünyanın sürüklenmekte olduğu felakete dikkat çekiliyor. Cansuyu dergisinde 'Cansuyu dünya raporu' başlığıyla yayınlanan haberde dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan çatışma, felaket, işkence, yoksulluk, açlık, afet, felaket gibi tehlikeler analiz ediliyor. İşte dünyanın karşı karşıya kaldığı tehlikeyi ortaya koyan ülkelerden bazılarında yaşanan son gelişmeler:

Doğu Türkistan'da Çin baskısı sürüyor

Çin işgalindeki Doğu Türkistan'da Müslüman Uygur Türkleri, 18 yaşına kadar dini eğitim alamıyor. Bölgede hiç medrese eğitimi almayan ve hayatında camiye gidemeyen milyonlarca genç var. Ağustos ayından beri Müslüman Uygurlara yönelik baskınlarında ve şiddet eylemlerinde en az 33 kişi öldü, 700 kişi de tutuklandı. Asker ve polisler Müslüman Uygurlara yönelik keyfi toplu tutuklamalar yapıyor ve dini faaliyetler sıkı takip ediliyor.

Afrika'da kolera salgını

Afrika ülkeleri Kongo, Mozambik ve Zimbabve'de kolera salgını başladı. Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü Kongo'daki dört mülteci kampında bir haftada 69, Kitchanga'da 20 kolera vakasının saptandığı belirtildi. Mozambik ve Zimbabve'de çoğu çocuk 49 kişinin koleradan hayatını kaybettiği bildirildi.
Somali'de 12 bin kişi evsiz kaldı

Somali'nin güneyinde şiddetli yağışların yol açtığı seller nedeniyle 12 bin kişi evsiz kaldı. 1991'den beri iç savaşta olan Somali'de halk, açlıkla da mücadele ediyor. BM'ye göre nüfusu yaklaşık 9 milyon olan ülkede 3,2 milyon kişi insani yardıma muhtaç.

Kongo'da iç savaş tehdidi

Orta Afrika ülkesi Kongo'da korkulan iç savaş günleri gelirken halk büyük bir kaçış başlattı. Yeniden alevlenen isyanlar halkı yollara dökerken, hükümet ve isyancı güçler arasında çatışmalar devam ediyor. Bölge halkı isyancılarla hükümet güçleri arasında sıkışmış durumda. Yollara dökülenleri ise büyük sorunlar bekliyor. Şiddet olayları nedeniyle 1,6 milyon kişi yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

Gazze'de açlık var

Filistin Araştırma Kurulu, ambargo altındaki Gazze'deki vahim durumla ilgili bir rapor yayınladı. Raporda Gazze'de fakirlik sınırı altında yaşayanların sayısının yüzde 80'e ulaştığı, işsizlik oranının ise yüzde 65'lere kadar yükseldiği belirtiliyor. Sağlık alanında ciddi problemler yaşanıyor. 160 sınıf ilaç tamamen tükenmiş, eczanelerde bulunmuyor. 120 tür ilacında da bitmek üzere olduğu belirtiliyor. Uzmanlar bu vahim duruma acil önlemler alınmaması durumunda Gazze'de, bir sosyal patlama veya açlığın başlayabileceğini öngörüyor.İsrail, bir ayda 200 Filistinli'yi kaçırdı

Uluslararası İnsan Hakları İçin Dayanışma Derneği, İsrail işgal güçlerinin Filistin halkına karşı geçen ayda da saldırılarını sürdürdüğünü ve Ramazan ayı içinde onlarcasını kaçırdığını ifade etti. Aylık insan hakları ihlalleri raporunda İsrail işgal güçlerinin Filistin topraklarına yaptığı baskın ve aramalarda 200 kişiyi kaçırdığını belirtti. Bunlar arasında yaşları 18'in altında 25 çocuk ile 3 tane de Filistinli kadın var.

Pakistan'daki deprem

Pakistan'ın Belucistan eyaletinde 28 Ekim'de meydana gelen 6,5 büyüklüğündeki depremde 215'e çıktı. Belucistan bölge yetkilisi Zamarak Han, ölü sayısının 215'e çıktığını, can kaybının ilk depremden 12 saat sonra meydana gelen sarsıntının ardından arttığını belirtti.

ABD Pakistan'ı vuruyor

Afganistan'daki işgalini sürdüren ABD, komşu ülke Pakistan'a yönelik düzenlediği hava saldırıları ile üstü örtülü bir savaş yürütüyor. Sadece Ekim ayı içerisinde ABD'ye ait insansız savaş uçakları ve füzelerle gerçekleştirilen saldırılarda yüzlerce insanın hayatını kaybettiği bildirildi. Pakistan Cumhurbaşkanı Zerdari, ABD'den Pakistan topraklarına füze saldırılarının durdurulmasını isterken, Pakistan Başbakanı Gilani de, ABD uçaklarının sınır bölgelerini bombalamasının önüne geçmek için Türkiye'den yardım istedi.

Hindistan askerleri Keşmirlileri evlerine hapsetti

Keşmirli Müslümanların bağımsızlık mitingleri hız kesmiyor. Her Cuma namaz sonrası yapılan gösterilerde, yüzbinlerce Keşmirli bağımsızlık diye haykırıyor. Keşmir'e yüzbinlerce asker konuşlandıran Hindistan, sık sık sokağa çıkma yasağına başvuruyor. Son aylarda Keşmir'de son yirmi yılın en büyük protesto mitingleri düzenlendi. Hindistan askerlerinin protesto mitinglerine müdahalelerinde en az 48 Keşmirli Müslüman hayatını kaybetti.

Yemen'de sel felaketi

Yemen'in güneyinde 4 gün süren fırtına ve aşırı yağışların yol açtığı sellerde 180 kişi öldü. Seller yüzünden 20 bin kişinin evlerinden olduğu ve 50 bin kişinin hastalık riskiyle karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

17 milyon Afrikalı açlık tehlikesinde

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un insani işlerden sorumlu yardımcısı John Holmes, Afrika'da 17 milyon insanın acil gıdaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Holmes, Afrika'da aralarında 3 milyon çocuğun da bulunduğu 17 milyon kişinin gıda sıkıntısı çektiğini ve kıtada bir kıtlığın engellenmesi için BM üyesi ülkelerin en kısa zamanda Afrika'daki ihtiyaçlar için 716 milyon dolar sağlamaları gerektiğini belirtti.

Krizin yolaçtığı zarar 2,8 trilyon dolar

Küresel finansal kriz nedeniyle finans kuruluşlarının kaybı 2,8 trilyon doları buldu. İngiltere Merkez Bankası'nın yılda iki kez yayımlanan "Finansal İstikrar" raporuna göre, devam eden kredi krizi nedeniyle dünyadaki finans kuruluşlarının zararı 2,8 trilyon dolara ulaştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*