Faruk Çelik: "1 Mayıs'ın tatil olmasından yanayım"

Faruk Çelik:
  • Giriş : 18.04.2008 / 19:00:00
  • Güncelleme : 18.04.2008 / 18:17:22

Çelik, kendisinin 1 Mayıs'ın tatil olmasından yana olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kendisinin 1 Mayıs'ın tatil olmasından yana olduğunu söyledi.

Çelik pazartesi günkü Bakanlar Kurulu toplantısından da 1 Mayıs'ın tatil ya da bayram olup olmayacağı konusunda nihai bir sonuç çıkmasını ümit ettiğini belirtti.

Bakan Çelik, işçi ve işveren konfederasyonlarının temsilcilerinin katılımıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gerçekleştirilen Üçlü Danışma Kurulu toplantısı öncesinde, gazetecilerin 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin sorularını yanıtladı.

1 Mayıs'ın hangi ad altında olursa olsun, bakanlığı ilgilendiren bir konu olduğunu anlatan Çelik, konuyla ilgili olarak bazı sendika başkanlarının talepleri doğrultusunda görüşmeler yaptıklarını ve konuyu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da ilettiklerini belirtti.

Konuyu pazartesi günü Bakanlar Kurulu'nda gündeme getirmeyi düşündüklerini dile getiren Çelik, "Bunun bir tatil şeklinde mi, tatil değil de bir bayram şeklinde mi, ne şekilde olacağı konusunda umarım pazartesi günü Bakanlar Kurulu'ndan nihai bir sonuç çıkmış olur. 1 Mayıs'ın kutlanmasına sıcak baktığımızı ifade ediyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Çelik sözlerine, "Nerede nasıl kutlanacağı... Türkiye bir hukuk devletidir. O çerçevede belirlenen yerlerde, belirlenen mekanlarda bu kutlamaların yapılmasında kanunen bir sıkıntı yoktur. Biz de Çalışma Bakanlığı olarak işçilerin bugününde beraber olmayı yeğleriz" diye devam etti.

Çelik, "1 Mayıs'ın resmi tatil olarak mı kutlanmasına sıcak bakıyorsunuz" sorusu üzerine "Farklı görüşler var. Ben kişisel olarak, bakan olarak 1 Mayıs'ın tatil olmasından yanayım. Tabii hükümetin bir kararı, değerlendirmesi olacak. Bir diğer görevimiz de bunu hükümete taşımaktır" yanıtını verdi.

Bakan Çelik, "Umarım emek hareketi için Türk emekçileri için hayırlı bir karar olur. Tatil veya bir başka şekilde bugünün Türk emekçileri tarafından değerlendirilmesini saygıyla karşılıyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious