Faruk Çelik geride kalan siyasilere yüklendi

  • Giriş : 06.05.2006 / 00:00:00

AK Parti Grup Başkan Vekili Faruk Çelik Karaman’da katıldığı partisinin 2. Olağan Kongresi’nde geçmiş hükümetlere ve siyasilere eleştiriler yöneltti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunus Emre Konferans Salonu’nda AK Partili delegelere seslenen Faruk Çelik, Türk milletinin geçen 3 yılı gözden kaçırmamasını istedi. Konuşması boyunca oldukça iddialı sözlerle delegelere hitap eden Çelik şunları söyledi: ”Biz Türkiye dört dörtlük oldu demedik. Herkese bugünü de göz önüne alarak dünü unutturmamamız gerekli. Öncelikle dış politikamızı geliştirdik. Türkiye, içerisinde bulunduğu bölgenin merkezi haline geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan başka bir komşu ülkeye de gitse, başkanlığa aday olsa orada da başbakan olur. Çünkü artık bizi kendileri gibi görüyorlar. Komşularımızın tümünde güven oluşturduk. Avrupa Birliği (AB) yolunda 2 yılda büyük adımlar attık. Tüm dünyayı dolaşıyoruz. Başbakanımız yiğitler gibi, Anadolu’nun bağrından çıkıp yağız delikanlılar gibi dış ülkede fiziki görüntüsü ile bizi temsil ediyor. Yabancılar üzerinde yaşlı siyasetçilerin bıraktığı izlenim siliniyor. Eskiden haritada Türkiye’nin yerini bile bilmeyen insanlar şimdi Türkiye’yi biliyor, tanıyor.

Türkiye ekonomisini de geliştirdiklerinin altını çizen Faruk Çelik; ”Bütçe açıkları 2007 yılında kapanacak. Bu noktada Türkiye çok rahatlayacak. Şuan 15 katrilyonluk yatırım yapabiliyoruz. Böylece bu istikrarla rahat bir nefes alacağız. Güzel şeyler oluyor. Kötü üretimden dolayı bir şey satamadığımız günler geride kaldı.” diye konuştu.

Gelir dağılımındaki adaletsizliği ortadan kaldırdıklarını iddia eden Grup Başkan Vekili Çelik, kimsenin iktidarlarını yıpratmak adına kendilerine tarımıyla, sanayisiyle ülkeyi istikrarsızlığa sürükleyen insanların akıllarını vermemesini istedi.

Emeklilerin maaşlarını bir defa daha gözden geçirmeleri gerektiğini hatırlatan Çelik’in konuşmalarına Doğru Yol Partisi eski Genel Başkanı Tansu Çiller, Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz ve 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel hakkında söylediği sözler damgasını vurdu. Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz’ın ele geçirdikleri paraları hemen halkın üzerine yağdırdığını ileri süren Çelik kendilerinin böyle bir tutum sergilemeyeceklerini, yoksa bu durumda giden paraların ’Başlarına dolu olarak yağacağını’ kaydetti.

’Aldanan yâda aldatan olmayacağız’ diye sözlerine devam eden AK Partili Çelik, ’82 yaşına da gelseler yandaşçı tutumlarından vazgeçmiyorlar’ diyerek tepkisini şöyle dile getirdi: ”Türkiye bu olumsuz noktaya neden geldi¿ 40 yıldır Türkiye dün dündür, bugün bugündür zihniyeti ile yönetildi. Bu zihniyetteki siyasilerin seçimi kurtarmaya yönelik derdiyle politikacılık yapıldı. 82 yaşına da gelseler yandaşçı tutumlarından vazgeçmiyorlar.

Faruk Çelik, Ortadoğu, Balkan ve Kafkasların ortasında bulunan Türkiye topraklarının daha fazla etkinliğinin olmasının lüzumluluğuna dikkatleri çekerek; ”Ama bu gidişatın önüne takoz koymak istiyorlar. Türkiye’nin dünya devleti olmasını istemiyorlar.” dedi.

Konuşmasında son günlerde vuku bulan terör olaylarına da yer veren Çelik, 2001-2002 yıllarında terörün adının bile unutulmaya başlandığına, fakat Türk halkının patikadan çıkmış düz yolda yol almaya başladığı andan itibaren bir kısım insanların terör olaylarını tetikleyerek AK Parti iktidarını yıpratmak için yine önlerine takoz koymaya çalıştıklarını ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious