Faruk Çelik'e 'belde' tepkisi

Faruk Çelik'e 'belde' tepkisi.10609
  • Giriş : 12.03.2009 / 08:37:00

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Bursa'da seçim ziyaretleri kapsamında girdiği bir kahvehanede beldelerin kapatılması eleştirileri ile karşılaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Bakan Faruk Çelik, partisinin merkez Nilüfer ilçesi Belediye Başkan adayı Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer ile Görükle Beldesi'nde esnaf ziyaretlerinde bulundu. Esnafla sohbet edip sorunlarını dinleyen Bakan Çelik, kriz nedeniyle işsiz kalan gençlerle yakından ilgilendi.

Daha sonra bir kahvehaneye giren Bakan Çelik, burada Görükle'nin belde statüsünü kaybetmesi nedeniyle vatandaşların sitemi ile karşılaştı. Çiftçi Abdurrahman Esen (57), ilçe olmayı beklerden beldelerini de kaybettiklerini belirterek, "Bazı işlemler için artık Bursa'ya gitmek zorunda kalıyoruz. Görükle hızla gelişiyor. Burasının ilçe olmasını istiyoruz." diye konuştu.

Çifti Esen'in sitemi üzerine sadece Görükle'nin değil nüfusu azalan bir çok beldenin de kapatıldığını anımsatan Bakan Çelik, şöyle konuştu: "Şehir yönetimi açısından küçük nüfuslu belediyelerin olmasını biz doğru bulmuyoruz. Büyükşehir sınırları içerisinde bulunan tüm beldeleri kapattık. Yerinden yönetimle alakalı her türlü hizmet buraya gelecek. Biz ülke kaynaklarının doğru kullanılmasından yanayız. Ağıza bal çalmak kolay. İdari yapılanmayı doğru yapalım. Bu yerler il veya ilçe olur, bunlar daha sonra ele alınacak konular.

Buraya hizmetlerin daha düzgün gelmesi gerekiyor. Hemen yarın ilçe olsun diye bir durum yok. Bunlar zamanla olacak şeyler. Ama beldeleri savunmayalım. Beldelerin tümü kaynak israfından başka bir şey değil. Buranın belediye başkanını çağırın, 40 bin kişinin sorununu gelen kaynaklarla çözemez. Buralara doğru düzgün kaynak ve hizmet gelmeli."

Bakan Çelik, üniversiteli öğrencilerin yanı sıra, Görükle göçmen konutları ve Hasanağa TOKİ konutları sakinleri ile de bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*