Fast food kalp hastalıklarına davetiye çıkartıyor

  • Giriş : 29.04.2008 / 22:25:00
  • Güncelleme : 29.04.2008 / 16:57:49

'Kalbimi seviyorum, fast food yemiyorum,' kampanyası kapsamında okullarda konferans veren Kalp Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, 'fast food' alışkanlığının, ileriki yaşlarda kalp hastalıklarına neden olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Annelerin, çocuklarına sağlıklı beslenme bilincini aşılayacak en önemli kişi olduğunu anlatan Sönmez, ''Anneler çocuklarına 'çok koşup terleme sonra hasta olursun derken, fast food yeme yoksa 20 yıl sonra kalp hastası olursun' da demeli. Çantalarına sağlıklı yiyecekler koymalı. Çocuklarda sağlıklı beslenme bilinci 10 yaşında başlamalı'' dedi.

Prof. Sönmez, çocukların beslenme çantalarının ''Taze meyve, çocuk kilolu değilse beyaz, kilolu ise kepek ekmek, az yağlı beyaz peynir, domates, salatalık, biber, zeytin, evde hazırlanmış taze meyve suyu ve reçel, süt, ayran, yoğurt, bal ve 3-4 bıçak ucu tereyağı seçeneklerinden'' hazırlanması gerektiğini de belirterek, sucuk, salam, sosis, cips, kutu meyve suları, asitli içecekler uzak durulması ve bunların kantinlerde satışının da yapılmaması gerektiğini ifade etti.

H2

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious