Fasulye fiyatı katlandı

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden kuru fasulyenin toptan fiyatı geçen yıla göre yüzde 50-60 artarak 1,40 YTL'ye yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hemen her lokantanın menüsünde bulunan kuru fasulye, vatandaşın protein ihtiyacını daha ucuza karşılamasına da katkı sağlıyor. Fiyat artışının bu açıdan dar gelirlileri üzeceğini belirten Akdeniz İhracatçı Birlikleri Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohumları İhracatçı Birliği Başkanı Mahmut Arslan, zammın gerekçesini de açıkladı: "Diğer ülkelerde de üretim düştü. Fiyatlar tırmanışa geçti."

Toptan fiyatın tüketiciye ulaşana kadar ikiye katlandığını ifade eden Arslan, "Eskiden fakir yemeği diye bilinen kuru fasulye, artık zamlarla sosyete yemekleriyle anılmaya başlanacak." dedi. Geçen yıl ocak-ekim arasında 4 milyon 98 bin 656 kiloyu bulan fasulye ihracatı bu yılın aynı döneminde 2 milyon 853 bin 492 kilo seviyelerinde kaldı. Kışın kendisini iyice hissettirmesiyle kilo fiyatı perakende 2,5 YTL'den 3-4 YTL'ye çıkması beklenen kuru fasulyenin yararları ise şöyle sıralanıyor: "Yüksek oranda nişasta ve protein içeriyor. Proteinin yanı sıra yüksek enerji sağlama kapasiteli, kalsiyum, demir, folik asit ve vitamin E gibi önemli besin değerlerini barındırıyor. 250 mililitrelik bir tabak fasulye yaklaşık 220 kalori (herhangi bir et yemeği ile aynı değerde) enerji veriyor. Protein değeri yüksek herhangi bir besin maddesinden daha uzun süre saklanabilme kapasitesine sahip olan fasulye, önemli miktarda bir B vitamini olan folik asit ile demir, çinko, magnezyum gibi mineralleri içeriyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious