Fatih Akın: Bizim için film önemli

Fatih Akın: Bizim için film önemli.8989
  • Giriş : 27.04.2009 / 14:09:00

''Soul Kitchen'' adlı filmi tamamlanmadığı için bu yapıtını Cannes Film Festivaline göndermeme kararı alan Yönetmen Fatih Akın, bununla ilgili olarak, ''bizim için film önemli, festival değil'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akın, Alman Haber Ajansı DPA'ya verdiği röportajında, Cannes'a katılmak için 2 yıl çalıştıklarını belirterek, ''Ancak bir zaman sonra filmin yetişmeyeceğini kabullenmek zorunda kaldık. Kesim çalışması dışında, bazı sahnelerden memnun kalmadığım için ek çekimler yapmak istiyorum. Üzerimizdeki baskıyı kaldırdık ve Cannes'e gitmemeye karar verdik. Bizim için film önemli, festival değil'' şeklinde konuştu.

Filmin bu yıl sonunda gösterime girmesini planladıklarını ifade eden Akın, filmin daha önce İtalya'daki bir festivalde gösterilebileceğini, Cannes'ın dünyanın en önemli film festivali olduğunu ve orada gösterilmesini çok istediğini, ancan tamamlanmamış bir filmin kendisine yarar sağlamayacağını kaydetti.

''Soul Kitchen'in'' Hamburg kentiyle ilişkisini gösteren çok özel bir film olduğunu ifade eden Akın, bu filmin Hamburg'a bir aşk ilanı olduğunu kaydetti.

''Duvara Karşı'' ve ''Yaşamın Kıyısında'' adlı filmlerinden sonra kendisinde sadece ciddi konuları ele aldığı hissinin uyandığını belirten Akın, bir kez daha ciddi bir film yapmaya dayanamayacağını, hayatın, ciddi olmanın yanı sıra gülmeyi, bazı şeyleri hafife almayı da kapsadığını söyledi.

Akın, sadece ciddi filmler ile başarılı olduğu için bu başarıya hizmet etmek istemediğini kaydetti.

Türkiye'de bu filmin nasıl algılanacağı yönünde bir soruya karşılık da, Akın, ''Bunun yabancı bir yapım olarak algılanacağını düşünüyorum. 'Yaşamın kıyısında', 'Crossing the Brige' ve 'Duvara karşı' yerli yapım olarak görülürken, bu film Avrupai bir yapım olarak algınacaktır. Vatandaşlarım kendi ülkesinin sorunlarını daha az gösteren film yapmamı da istiyorlar'' dedi.

Çamburnu'nda çektiği ve ''Cennette çöp'' (Der Müll im Garten Eden) adını verdiği film üzerinde de çalıştığını ifade eden Akın, bu film tamamlandığında Türkiye'nin çevre bilincini ve çevre politikasını ''parlak bır ışıkta göstermeyeceğini,'' ancak bu filmi yapmayı görev bildiğini, bunun da şu an Türkiye'de yürütmekte olduğu tek proje olduğunu kaydetti.

Kamera önüne de geçmek istediğini, bunu oyuncu olmak ya da kamera önünde kendisini iyi gördüğü için değil, kendisini geliştirmek adına yapmak istediğini ifade eden Akın, ''Soul Kitchen'' filminde oyunculara karşı çok sabırsız davrandığını, kendisinin de oyunculuk yapması durumunda oyunculara daha duyarlı ve anlayışlı davranabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*