Fatih Akın: Şansım 23'te 1

  • Giriş : 23.05.2007 / 22:27:00
  • Güncelleme : 23.05.2007 / 22:32:16

Akın, Cannes Film Festivalinde her türlü sonucun alınabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Diğer Tarafta" adlı filmiyle Cannes Film Festivalinde yarışan yönetmen Fatih Akın, yarışmada her türlü sonucun alınabileceğini söyledi.

Akın, Almanya’nın başkenti Berlin’de yayınlanan "B.Z" gazetesine verdiği röportajında, yarışmada kazanma şansını nasıl gördüğü şeklindeki bir soruya karşılık, "Yarışmada 23 film var, benim şansım 23’te bir. Bu dürüst ve adil bir değerlendirme. Ben kendim de bir zamanlar Cannes jürisindeydim, olayları biliyorum" diye konuştu.
Kendini daha çok Almanya’nın mı, yoksa Türkiye’nin mi temsilcisi olarak gördüğü sorusunu Akın, "Her ikisinin de. Ben her ikisine de aitim. Çok şükür, ikisi arasında karar vermek zorunda değilim. Ne demişler: Biz hepimiz Cannes’ız" diye cevapladı.
Papyon takmayı sevip sevmediğinin sorulması üzerine de Akın, "Ben sadece kırmızı halı üzerindeyken papyon takarım. Salona girdiğimde papyonu çıkartırım. Birçok kişi de böyle yapıyor. Ancak ben kendimi papyonla rahat hissediyorum. Okul önlüklerini de severdim, çünkü insanları eşit yapıyor" dedi.
Akın, hangi festivali daha çok sevdiği sorusuna da, "Bir festivale katılım zamanlamaya bağlı. Eğer aralık ayında bir film hazırlarsanız, tabii ki Berlin’e gidersiniz. Bir festival, diğer bir festivale karşı kullanılmaz" karşılığını verdi.
Akın, Berlin’de her yıl şubat ayında düzenlenen Berlinale Film Festivalinde 2004 yılında "Duvara Karşı" (Gegen die Wand) adlı filmiyle "Altın Ayı" ödülünü kazanarak bir anda üne kavuşmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious