Fatih Terim: Avrupa'yı istiyorum

  • Giriş : 15.05.2007 / 00:00:00

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, şampiyonluğunu ilan eden Fenerbahçe’yi herkesin tebrik etmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Terim, "Nasipse tekrar Avrupa’ya gitmeye niyetliyim" dedi.

Fatih Terim, Milli Eğitim Bakanlığı ile Futbol Federasyonu tarafından organize edilen ve Aktepe Lisesi öğrencilerinin bulunduğu panele konuşmacı olarak katıldı.

Faal Futbol Hakemleri Derneği Başkanı Selçuk Dereli, Gençlerbirliği Teknik Direktörü Mesut Bakkal, Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülfem Ersöz ve Futbol Federasyonu Orta Anadolu Bölgesi Sorumlu Teknik Direktörlerinden Celal Kıbrızlı’nın da katıldığı panelde, gençlik haftasında gençlerle birlikte olmaktan mutlu olduğunu söyleyen Fatih Terim, liseli öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Fenerbahçe’nin şampiyonluğu hakkındaki görüşleri sorulan Terim, Türkiye’de insanların kendi tuttuğu takımların dışındakilerin başarılı olmasına saygı duymadığını, kendi takımları dışında hiçbir takımı alkışlamak gibi bir alışkanlık olmadığını belirterek, “Herkesin kazanılan her başarıyı saygıyla taktir etmeyi öğrenmesi gerek. Fenerbahçe şampiyon olmuşsa herkes tebrik etmelidir. Kendi takımınıza saygı duyulmasını istiyorsanız, başarılı olmuş rakibinizi de alkışlamayı öğreneceksiniz” diye konuştu.

"AVRUPA’YA GİTMEYE NİYETLİYİM"

Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, 2008 Avrupa Şampiyonası finalleri sonrasında görevinden ayrılma sinyalleri de verdi.

Daha önceki açıklamalarında “Türkiye’de artık takım çalıştırmam” diyen Terim, “Nasipse tekrar Avrupa’ya gitmeye niyetliyim” şeklinde konuştu.

"Futbol ENGEL TANIMAZ SLOGANIYLA HAREKET EDİN"

Kendisinin öğrencilik yıllarına ilişkin bazı detaylara da değinen Terim, bir dönem Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi olarak futbolu okullarda yasakladığını, spor yapmak için sadece kasa ve kum atlamadan başka imkanlarının bulunmadığını hatırlattı.

Futbol köyü projeleri hakkında öğrencilere bilgiler veren Terim, "Adana’da heykelimi dikeceklerdi. İtiraz ettim ve (Bana yer gösterin bunun yerine okul yaptırayım) dedim. 19 derslikli bir okul yaptırdım ve benim adımı taşıyor. Hem eğitiminin, hem de sporun birlikte yürüdüğü bu okulda sizin gibi pırıl pırıl gençler yetişiyor. Milli Eğitim Bakanlığı ve Futbol Federasyonu işbirliğiyle protokolü yapılan bir projeyle Van’da da bu anlayışla bir okul oluşturuyoruz. Bakanımız Hüseyin Çelik bu konuda hassas davrandı. Türkiye’de sayıları 300’ün üzerinde olan Yatılı İlköğretim Bölge Okulları’nda tarama başlattık. Buralarda geleceğin futbolcuları yetişecek. Ampute Milli Takımının çok beğendiğim (Futbol Engel Tanımaz) sloganıyla hareket edip, sizlerde spor yapmak için fedakarlık yapın. Spor yapanlardan kötü insan çıkmaz" ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin "Türkiye’deki veliahtınız kim?" ve "Dünya ligleri arasında en fazla hangilerini beğeniyorsunuz?" sorularına Terim, "Veliaht konusunda bir isim verirsem, çok sayıdaki teknik direktör arkadaşımı üzmüş ve onlara zarar vermiş olurum. Herkesin bir öncekinden daha üst seviyede hedefleri olmalıdır. Benden sonra bu işi yapacak arkadaşımın hedeflediği başarılar beni geçmek üzere olmalıdır. Ben milli takımı çalıştırmaya başladığımda en çok milli olmuş futbolcuydum. Bu daha sonra aşıldı. Çıta sürekli yükselmeli. En beğendiğim ligler sıralamasında İngiltere ilk sırada geliyor. Bu ligi İspanya, İtalya ve Almanya takip ediyor. Benim ilk 4 içinde tuttuğum ligler bunlar." yanıtını verdi.

DERELİ: "TÜRK HAKEMİ HATA YAPMIŞ AMA ASLA YANLIŞ YAPMAMIŞTIR"

Panele katılan Faal Futbol Hakemleri Derneği Başkanı Selçuk Dereli ise, “Türk hakemi hata yapmış ama asla yanlış yapmamıştır” dedi.

Türkiye’de herkesin hakemliği çok iyi bildiğini, bir tek görev yapan hakemlerin bu işi bilmediği esprisini yapan Dereli, 10 kusurlu hareketin 3’ünü sayamayanların kendilerini eleştirdiğini söyledi.

Vicdansızca yapılan yorumların kamuoyunda hakemliğe karşı güvensizlik oluşturduğundan söz eden Selçuk Dereli, “Türk hakemi hata yapmış ama asla yanlış yapmamıştır. Üzerimize yöneltilen acımasız ve haksız eleştiriler ile açıklamaların sonunda mahkeme kapılarından ayrılamaz olduk. Herkes hata yapar, bizler de yapıyoruz. Ama asla yanlış birşey yapmıyoruz” diye konuştu.

"İÇİMİZDE NAMUSSUZ, ŞEREFSİZ KİMSE YOKTUR"

Türk hakemlerinde de, futbolun diğer unsurlarında olduğu gibi namuslu ve şerefli insanların olduğunu da söyleyen Dereli, “İçimizde namussuz ve şerefsiz kimse yoktur. Türk hakemlerinin de namusu, şerefi var. Bunun aksini iddia eden, elinde belge olan varsa getirsin bize. Gerekeni anında yaparız” şeklinde konuştu.

Panele katılan Gençlerbirliği Teknik Direktörü Mesut Bakkal teknik direktörlük kariyerine ilişkin soruları yanıtlarken, Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülfem Ersöz ise, bayan futbolu hakkında bilimsel ve tarihsel bilgiler sundu. Futbol Federasyonu Orta Anadolu Bölgesi Sorumlu Teknik Direktörlerinden Celal Kıbrızlı ise, dört arkadaşıyla birlikte gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Panelin ardından Ankara’da yapılan okullararası şampiyonada ikinci olan Aktepe Lisesi Bayan Futbol Takımı sporcularına madalyalarını takan Fatih Terim, öğrencilerin imza alma ve fotoğraf çektirme taleplerine büyük bir sabırla karşılık verdi. Binlerce imza atan Terim, öğrencilerin arasından gazeteciler ve teknik adamların yardımıyla çıkabildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious