Fatih Terim neyi denedi?

Fatih Terim neyi denedi? .9381
  • Giriş : 24.08.2007 / 19:40:00
  • Güncelleme : 24.08.2007 / 18:29:54

Türkiye, Romanya'yla oynadığı ve 2-0 mağlup olduğu hazırlık maçında olumlu sinyaller vermedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Teknik direktör Fatih Terim, karşılaşma sonundaki değerlendirmesinde yenilgiyi yaptığı denemelere bağlarken spor basınının etkin kalemleri, tecrübeli teknik adamın uzun zamandır formsuz olduğu kanısında...

Euro 2008 elemeleri C Grubu'nda yer alan Türkiye, 8 Eylül'de Malta'yla, 12 Eylül'de de Macaristan'la oynayacağı maçlar öncesinde Romanya karşısında olumlu sinyaller vermedi. Oyunun özellikle ilk yarısında Arda Turan'ın sürüklediği ataklarda etkin görünen Kırmızı-Beyazlılar, ikinci 45 dakikada gardını düşürdü ve etkili Romen ataklarına karşı koyamayarak mücadeleden 2-0 mağlup ayrıldı. Ama şurası da bir gerçek ki, Türkiye zaten 'hazırlık maçları'nda kötü oynamayı gelenek haline getiren bir yapıya sahip. Öteden beridir Türk futbolcusunun ciddiye almadığı maçlarda kötü oynadığı savunulur ve bu tez, rakamlarda kendini gösterir. Ayrıca önceki geceki maçta teknik direktör Fatih Terim, oyuncularına bildikleri yerlerin dışında görev verdi. Karşılaşma sonrasında da "Bazı oyuncuları farklı yerlerde denedim" açıklamasında bulundu. Keza orta sahadaki adam paylaşımlarındaki hatalar da, bu sonucu doğurdu. Ama öte yandan ilk golün ortası öncesinde İbrahim Toraman'ın orta yapan Marica'yı kaçırması, fundamental bir hata olarak göze çarptı.

Bu arada rakiplerden Malta, oynadığı hazırlık maçında Arnavutluk'a 3-0 yenilirken kolay bir rakip olacağını da gösterdi. Ama uzun süredir çöküş yaşayan Macaristan'ın evinde son dünya şampiyonu İtalya'yı 3-1 yenmesi dikkat çekiciydi. Dolayısıyla Macaristan, Türkiye için, tehlike sinyalleri yolladı. Spor basını ise Terim'in 'denemelerini' pek 'hayırlı' bulmadı. İşte görüşler:

Metin Tükenmez
Milli Takım'ın iyi durumda olmadığı belli, herkes bu konuda hemfikir. Ulusal takımımız hazırlık maçlarına uyum sağlamakta zorlanıyor. Birkaç hafta sonra Malta ve Macaristan'la maçlar var. Avrupa Şampiyonası elemeleri döneminde, hamle yapmamız gerekirken takımda oyuncu değişikliklerine gidiyoruz. Bunlar Ulusal Takım düzeyinde yapılacak işler değil. Bir futbolcunun Milli Takım'da hangi pozisyonda oynayabileceğinin teknik heyet tarafından bilinmesi gerekir. Milli Takımımızın hazırlık maçları oyuncu deneme karşılaşmalarına döndü. Oysa ki ulusal maçlar ulusların prestijlerini etkileyen maçlardır. Bu işleri ciddiye almak gerekir, ben Romanya karşısında bu ciddiyeti görmedim. Bir de Fatih hoca eskisi gibi değil. Eskisi kadar işine sarılmıyor. Sanki İsviçre maçlarından sonra yaşananlar hocanın değerlerinde biraz örselenmelere neden olmuş. Fatih hoca takımın başında biraz eğreti duruyor.

Deniz Gökçe
Bir antrenörün deney yapma hakkı vardır. Farklı oyuncular ve farklı pozisyonları deneme hakkı da vardır. Ancak Fatih Terim uzun zamandır bu takımın başında. Bu oyuncuların çoktan denenmiş olup artık pozisyonlarda as oyuncu ve yedekler konusunda bir fikir oluşmuş olması lazımdı. Her ne kadar sezon öncesi formsuzluklar, sakatlıklar ve Avrupa maçları gibi engeller varsa da Fatih Terim oyuncuları motive edemediği gibi, Zico tipi yaklaşımlara girmiş bulunuyor. Eskiden böyle yapmazdı. Sanki 'Ben farklıyım' demeye çalışırken Milli Takım'ı deneme tahtasına çevirmiş gibi.

Mehmet Demirkol
Fatih Terim çok formsuz. Bu hangi oyuncuları oynattığıyla çok alakalı değil. Hamit daha önce orta sahanın göbeğinde oynamış bir oyuncu. Ya da Sabri ve Arda'yı kanatlara koymakta bir sakınca olmayabilir. Tabii ki birileri daha iyi bir 11 ortaya koyabilir ama Fatih Terim'in formsuzluğu bunlarla alakalı değil. Oyun yapısı ve işleyişiyle ilgili oyuncularına belli bir plan sunamıyor. Ya da oyunculara bunu anlatmakta zorluk çekiyor. Veyahut da anlama güçlüğü çeken oyuncular seçiyor. Özel maçlar ölçü değildir ama Türk Milli Takımı'nın en az rakip ciddiyetinde oynayabilmesi gerekiyor. İkinci yarı başından skor 2-0'a gelene kadarki oyun 80'lerden bu yana gördüğümüz en kötü futboldu. Ben herhangi bir milli takımın (buna voleybol, bocce ve dart dahil) bu kadar ciddiyetsiz oynadığını 20 yıldır görmedim.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious