Fatih Terim oyuncularını affetti

  • Giriş : 06.06.2007 / 01:56:00

Türkiye Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Bosna-Hersek mağlubiyeti sonrası Brezilya maçında çok güzel bir oyun ortaya koyan milli oyuncularını affettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terim, maçın ardından yaptığı basın toplantısında tüm gazeteciler ile ortak noktada birleştikleri konunun konsantre eksikliği olduğunu belirtti. Terim, ''Konsantre eksikliğine bende katılıyorum. Bosna'ya tam konsantre olamadık. Bugün büyük bir takım ile oynadık. Bosna'da önemliydi ama üç gün sonra maç oynadık. Brezilya maçı da önemliydi. Brezilya ile oynamak hiç kolay değil. Aradaki günleri iyi değerlendirdik ve bu sonuca ulaştık'' dedi. Bosna-Hersek maçının kendileri için de tam bir şok olduğunu kaydeden tecrübeli teknik adam, milli takımın özelliğinin bir bütün halinde oynamak olduğunu ancak bunu Bosna-Hersek maçında yapamadıklarını ifade etti.

Terim, ''Türk Milli Takımı Colin Kazım gibi bir santrafor kazandı mı?'' sorusuna, ''Colin Kazım'ın hava toplarıyla alışık olmadığımız İngiliz santrafor tipi olması için biraz daha zaman istiyor. Brezilya da olsa birtakım gençleri görmemiz lazım. Hazırlık maçında göremiyeceksem ne zaman göreceğim. Bazıları beni çok mutlu etti. Diğerleri de mutlu etti ama biraz daha edebilirler'' yanıtını verdi.

Brezilya karşısında oynadığı futbolla göz dolduran Yıldıray'ı öven Terim, ''Yıldıray çok iyi oynadı. Böyle bir Yıldıray'a ihtiyacımız var. İnşallah sakatlık durumu olmaz'' diye konuştu. Brezilya maçında oynanan futbolun kaliteli olduğunun altını çizen Terim, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İki takımın ortak pozisyon sayısı 15 vardır. O zaman bizim sizlerle beraber ilk hazırlık gününden itibaren paylaştığımız şey, topun kontrolünün bizde olmasıydı. Bu maçta olmadı, kaleciler ve direkler gole müsade etmedi. Bence bu akşam her şey pozitifti. Brezilya ile oynuyoruz. Şaka değil bu.''

Brezilya karşısında top oynayan takımını, Bosna-Hersek maçında görmek istediğini ancak göremediğini belirten Fatih Terim, ''Keşke Bosna karşısında böyle oynasaydık. O maçta biz kendi kalemize 3 gol atarak maçı kaybettik'' dedi.

Brezilya Teknik Direktörü Dunga'nın ikinci yarıda Kaka ve Ronaldinho'yu oyuna aldığı hatırlatılarak, ''Nuri ve Kazım'ı bu nedenle mi oyuna aldınız?'' şeklindeki soruya da Terim, ''Savunduğum tez Brezilya'yı giren oyunculara göre analiz edip tek tek adam almak değil. Öyle yaparsanız buna oyuncu yetişmez'' diye cevap verdi. Bosna maçından sonraki bozuk moralden sonra çok iyi maç çıkardıklarını anlatan Terim, şöyle konuştu: ''Bosna maçından sonra oyuncularıma hiç kızmadım. Onları hiç bir zaman suçlamadım. Sadece ikaz ettim. Bosna yenilgisinin şık durmadığı, yakışmadığı ortadaydı. Son saniye af edilecek gibi değil ama af ediyorum. Onlar benim evladım. Özgürlüğümüz devam ediyor. Ekim ayında Allah izin verirse lider duruma geleceğiz.''

Milan'ın ve Brezilya'nın yıldız oyuncusu Kaka'yla maç öncesi ve sonrası futbolcu teknik adam diyaloğu kurdukları belirten Fatih Terim, ''İki eski Fiorentinalıyız. O oyuncu bende teknik adam olarak. Maçtaki oyuncu değişiklerine de bir açıklama getiren Terim, şunları söyledi: ''Servet bize lazım olan bir oyuncu. Gol yediğimizde kötü, yemediğimizde iyi oluyor. İnşallah, başarılı sonuçlar gelecek. Bosna maçında stresten değil, rahatlıktan dolayı mağlup olduk.''

Basın toplantısında Signal Iduna Stadı'na da değinen Terim, bazen oyuncularına verdiği talimatı, oyuncuların duyamadıklarından yakındı. ''Bu statta hep beraber Dortmund ve Juventus maçları gibi güzel şeyler yaşadık'' diyen Terim, maçta fazla yüksek sesle talimat vermekten, şu anda konuşmakta zorladığını belirtti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious