Fatih Terim'den, Karaman yorumu!

Fatih Terim'den, Karaman yorumu!.10683
  • Giriş : 08.12.2008 / 08:07:00
  • Güncelleme : 07.12.2008 / 23:41:27

A Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, Ankaragücü'nden istifa eden Ünal Karaman'ı, Ankaragücü'nü ve son zamanda yaşanan teknik direktör değişimi hakkında bilgiler verdi, UEFA'nın yeni antrenör lisansı hakkında bilinmeyenleri anlattı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

"Ünal'ın çırpınışlarını da duyuyorum, hissediyorum. Kaç haftadır saha dışı konuşlardan konuşuyordu zaten.. Ankaragücü'nde Erman Toroğlu orada tanındı. Ben de orada başladım. İlk göz ağrım. Ankaragücü seyircisi çok önemli bir seyirci. Oynarsa Türkiye'nin beyi olur. Çok önemli taraftarları var. Ama seyirci ile bir problem var. Seyirci küfür ettiği için bunu söylüyorum. Olayları bilmiyoruz tabii.. Seyirci yönetime tepki alırken, takıma da destek veremiyor. Ünal olaya hakim, akıllı biridir, sakindir de. Ama demek ki burasına kadar gelmiş."

"16 hoca Türk Türkiye'de. Direksiyonda Türk hocalar vardı. 96'da ben de bilirim. Ama sirkülasyon ve istikrarsızlık kötü bir şey. Bir teknik adam senede 2 defa çalışabiliyor Türkiye'de. Bir defa olursa çok iyi olacağını geçen günlerde ifade etim. İtalya'da Fiorentina'dan ayrılınca Milan'a başlayamazdım. Sezonun bitmesi lazımdı.. Başka ülkede çalıştırırsınız, ama orada olmaz. Kulüp istediği kadar alabilir mantığı var burada. Başkan ve yöneticilerin istikrar adına seçici olmaları, uzun vadede düşünmeleri gerekli. Bunu önleyecek kanun yok. Kulüp onlara ait. Ama değişimini soruyorsanız, bu hoş değil. Oyuncu için de hoş değil. Orada birey değişmiyor, oyun, antrenman düzeni, bakış açısı her şey değişiyor. Bunun birkaç kez olduğunu düşünüm. Siz uzun pası seviyorsunuz, ben kısa pası. Kimi adam markajı yaptıtı, kimisi başka. Alex Ferguson'la ilgili örnekler veriyoruz. 6 senesinde başarı yok. Boşuna büyk olunmuyor.. 6 sene değil bizde 6 ay kimse duramıyor. 4 sene üst üste kalan benim haricimde hoca var mı mesela? Beni alan da veren de yönetici tabii.. Ama tek taraflı hata olmaz. Bizde de hata var.. Bazı Avrupa çapında yöneticiler de var elbette. Yönetici ve başkan Türk antrenörüne referansı vermiş. Giden de gelen de Türk.. Beni sevindiren bir şey, ülkenin direksiyonunda Türk antrenör olması."

"UEFA'nın tek tip lisans normu çıktı. Bunu almadan ben Milan'da çalıştım ama başka yerde çalışmamam. UEFA'nın normu bu. TFF'de Eğitim departmanı ben dahil, herkesin bu güncellemesini yapacak. B, A ve Pro Lisansın üstünde bu yeni diploma şekli. Bunu alamazsanız Türkiye'de de çalışamazsınız. Bunu TFF ayrıca da denetleyecektir. Eskiden 2 sene genç takımlarda çalışma sistemi vardı. Kulübün antetli kağıdına çalışmış yazarak teknik adam çıkma devri bitti. Kimin hangi yaş grubunu çalıştıracağı bile bununla belli olacak.. Güncellemeye başladık bu olayı ve 2011'e kadar devam edecek. Türkiye'de 13 – 14 bin antrenör var. Aslında Türkiye'de futbolcu sayısı düşük. 70 milyon insanımız var, 160 bin lisanlı futbolcumuz var. TFF'nin okullara girerek bunu artırma planı var Rahmetli Gündüz Tekin Onay ve Ahmet Güvener'in bu eğitim planında büyük payı var."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*