Fatih Terim'li reklam etkili oldu

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

45 milyar yeni liralık büyüklüğe ulaşan akaryakıt sektöründe pazar kapma yarışı hızlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıl sonuna kadar istasyon sayısını 300'e çıkarmayı hedefleyen firmanın 2007 sonu hedefi ise 1 milyar dolarlık yatırımla bin istasyona ulaşmak. Enerji çevrelerinden edinilen bilgiye göre eylül başında ilk istasyonunu İstanbul Kurtköy'de açan şirket, depolama dolum tesisi açısından Türkiye'nin üçüncü büyük şirketi olan Alpet'i bünyesine katmakta kararlı. Firmanın bağlı bulunduğu Altınbaş Holding'in İcra Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, Alpet'in yarısını satarak şirketin finansman yapısını güçlendirebileceklerini söyleyerek Lukoil ile görüşmelerini doğruladı. Alınan bilgilere göre Lukoil ile Alpet arasında devam eden görüşmeler şirketin ne kadarlık kısmının satılacağı konusunda kilitlendi. Altınbaş Holding firmanın yarısını satarak finansman yapısını güçlendirmek isterken, Lukoil yüzde 100'ünü satın alarak akaryakıt dağıtım sektörüne hızlı bir giriş yapmak istiyor. Televizyon ve gazetelerde yayınlanan "Takımınızda yabancı yıldızlar olmayabilir. Gazete ve televizyon sizden sıklıkla söz etmeyebilir. Çok fazla taraftarınız da olmayabilir. Ama çalışırsanız, çok çalışırsanız, altyapınız güçlü olursa, kendinize güvenirseniz ve takım oyununa inanırsanız, devlerin yani dört büyüklerin korkulu rüyası olursunuz. Çünkü siz, adı konulmamış olsa da beşinci büyüksünüzdür. Türkiye akaryakıt liginde şimdi böyle bir takım var ve Türkiye'nin beşinci büyüğü olmak üzere sahaya çıkıyor." reklamının etkili olduğunu dile getiren Altınbaş, satışlarda gözle görülür bir artış olduğunu söyledi. Geçen haziranda 350 akaryakıt dağıtım istasyonuna sahip olan firma atağa geçerek kasım başı itibarıyla bayi sayısını 451'e çıkardı. Bu reklam filminin devamında ise Milli Takım patronu Fatih Terim yer aldı. Akaryakıt dağıtım işinde Türkiye'de yeni olduklarını, yavaş yavaş büyümeye çalıştıklarını belirten İcra Kurulu Başkanı, bu konuda 2010 yılı hedeflerinin ise ilk 5'e girmek olduğunu kaydetti. Firmanın, Lukoil ile anlaşma sağlanamadığı takdirde 2008'de halka arz edilmesi planlanıyor. Bu rüzgârdan faydalanmak istediklerini aktaran İmam Altınbaş, elektrik dağıtım özelleştirmelerini de yakından takip ettiklerini açıkladı.

Rekabet 2007'de kızışacak

Enerji çevrelerinden edinilen bilgiye göre Lukoil, yüzde 1,9 pazar payı ile akaryakıt dağıtım şirketleri arasında 303 istasyonuyla sekizinci sırada bulunan Petline'ı da yakın takibe aldı. Akaryakıt sektöründeki birleşme ve satın almalar son yıllarda hız kazandı. Öztürk Ailesi'nin Opet'ine Koç Holding'in yarı yarıya ortaklığını dahil etmesini, Ciner Grubu'nun Aytemiz petrol ile Akpet'i kurması takip etti. Son olarak da geçtiğimiz haziranda Shell Türkiye ile Türkpetrol'ün sahibi Turcas ortak oldu. Eylül ayından itibaren Türkiye'de kendi markasıyla akaryakıt dağıtımı istasyonu açmaya başlayan dünyanın önde gelen petrol şirketi Lukoil, üç ay önce Zonguldak'ta yatırım tutarı 3 milyar dolar olan 8-10 milyon ton kapasiteli bir rafineri kurmak için Enerji Üst Kurulu'na başvuruda bulunmuştu. Hükümet ise Samsun'u önermişti. Şirketin yönetim kurulu başkanı Vagit Alekperov, Zonguldak tercihlerinin sebebini, "Boğazlar sorunu bizi de endişelendiriyor. Taşımada yoğunluk var. Birkaç proje değerlendiriyorduk. Hem Rus, hem Kazak petrolünü çıkarıyoruz. Hazar boru hattında hissedarız." sözleriyle açıklamıştı. Lukoil'in bu şehri seçmesinin altında yatan diğer bir faktör ise akaryakıt tüketiminin yoğunlaştığı İstanbul ve Ankara'ya yakın olması.

Rus petrol devi Lukoil'in patronu Vagit Alekperov, 11 milyar dolarlık servetiyle Forbes Dergisi'nin en zenginler sıralamasında 37. sırada. Alekperov, 1990-1991 döneminde Rusya Enerji Bakanlığı müsteşarlığı görevini üstlendi. Rusya dışında 25 ülkede faaliyet gösteren firmanın toplam 21,5 milyar varillik petrol rezervinin bulunduğu ifade ediliyor. Yıllık cirosu 2005 yılı sonu itibarıyla 55 milyar 774 milyon doları bulan Lukoil'in geçen yılki net geliri ise 6,4 milyar dolar düzeyindeydi.

9 YIL ÖNCE KURULDU

Kuruluş: 1997

İstasyon sayısı: 451

Çalışan sayısı: 263

2005 cirosu: 650*

Net kâr: 8*

(*) Milyon YTL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious