"Fatih" vapuru hizmete girdi

  • Giriş : 31.01.2009 / 17:54:00

Erdoğan, "İstanbul'u tanımayanlara, ithal gelenlere seslendiğini" ifade ederek, "Bak bu denizin altından şimdi şuracıktan ta karşı tarafa Üsküdar'a geçen 11 tane tüp var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "İstanbul'u tanımayanlara, ithal gelenlere seslendiğini" ifade ederek, "Bak bu denizin altından şimdi şuracıktan ta karşı tarafa Üsküdar'a geçen 11 tane tüp var. Eğer arzu edersen o tüpü de sana gösteririz. Bunları da öğrenmekte fayda var" dedi.
Büyükşehir Belediyesinin Yenikapı-Yalova hattında çalışacak "Kanuni Sultan Süleyman" ve "Yavuz Sultan Selim" hızlı feribotları ile "Fatih" yolcu vapurunun hizmete girmesi dolayısıyla Sirkeci İskelesi'nde tören düzenlendi.

Törende konuşan Erdoğan, İstanbul'un ulaşım ağına önemli bir ilavede bulunduklarını belirterek, katkı sağlayanları kutladı ve "Hayırlı olsun" dileğinde bulundu.

İstanbul'un gelişmesi ve ilerlemesinin kendilerini sadece kent adına sevindirmediğini anlatan Erdoğan, İstanbul'un yapılanlarla Avrupa başkenti olduğunu, şimdi ise dünya başkenti olmaya hazırlandığını söyledi.

Erdoğan, İstanbul'un, Türkiye'nin özü, özeti olduğunu vurgulayarak, "İstanbul'u anlayan, Türkiye'yi anlayabilir. İstanbul'u tanıyan Türkiye'yi tanıyabilir" dedi.

Sözleri "Dik dur eğilme, Türkiye seninle" sloganlarıyla kesilen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İstanbul'u tanımayanlara söylüyorum, sizler gayet iyi biliyorsunuz. Bazı ithaller yapılıyor. O ithal gelenlere söylüyorum, bak bu denizin altından şimdi şuracıktan ta karşı tarafa, Üsküdar'a geçen 11 tane tüp var. Eğer arzu edersen, o tüpü de sana gösteririz. Bunları da öğrenmekte fayda var. Çünkü bunların liderleri, genel başkanları sadece karada ulaşımı bilirler, bir de havadan. Ama denizden veya denizin altından ulaşım, bunlar böyle şeyleri görmediler. Alışık değiller. Ama AK Parti iktidarı, AK belediyecilik bunları da gösteriyor. Havada da karada da denizde de denizin altında da ulaşımda biz varız. Bu adımları attık, atıyoruz. Bunları halkımıza yaşattık, yaşatıyoruz ve yaşatmaya da devam ediyoruz. Her şey Türkiye için, her şey İstanbul için... Bunu düşünerek bu adımları atıyoruz."

Başbakan Erdoğan, konuşmaların ardından, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile "Fatih" vapuruna bindi.

İstanbulluların, "Haydi İstanbul Vapurunu Seç" kampanyasında oy kullanarak 8 model arasından belirlediği 4 numaralı şehir hatları vapurundan ilk etapta 5 adet üretilecek. Vapurlardan her birinin maliyeti 9,3 milyon dolar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*